Mózgi osób narcystycznych funkcjonują inaczej.

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości mają cieńszą korę mózgową w rejonie odpowiedzialnym za współczucie – zawiadamia „Journal of Psychiatric Research”. Badacze z Charité – Universitätsmedizin Berlin odkryli, że patologiczny narcyzm jest związany ze zmianami w budowie mózgu, które mogą tłumaczyć charakterystyczne cechy tego zaburzenia osobowości.

Osoby narcystyczne to ludzie, którzy na co dzień zmagają się z odczuwanym wewnątrz poczuciem niższości, choć w stosunku do otoczenia zachowują się w sposób arogancki, lekceważący i zdają się być całkowicie zaabsorbowane własną osobą.

Jedną z charakterystycznych cech narcyzmu jest również brak empatii. Chociaż osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości doskonale zdają sobie sprawę z tego, co drugi człowiek czuje, myśli, bądź zamierza, nie okazują współczucia.

Teraz badanie przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego wykazało, że osoby narcystyczne mają zmienioną strukturę tego obszaru mózgu, który odpowiada za przetwarzanie i generowanie współczucia. Kora mózgowa w tym miejscu jest u narcyzów znacznie cieńsza niż u zdrowych osób.

„Wyniki naszych badań pokazują, że wielkość empatii jest bezpośrednio powiązana z objętością istoty szarej w mózgu w miejscu stanowiącym reprezentację tego zjawiska, a pacjenci z narcyzmem przejawiają deficyt strukturalny w tej części mózgu” – podsumowuje dr Stefan Roepke, współautor badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>