Mózg wrażliwy na błędy gramatyczne.

Nasz mózg wykrywa błędy gramatyczne nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Neuroscience”. Neurobiolodzy z University of Oregon (USA) obserwowali aktywność mózgów osób w wieku od 18 do 30 lat, których językiem ojczystym był angielski, podczas czytania zdań wyświetlających się na ekranie słowo po słowie. Wśród 280 zaprezentowanych zdań znajdowały się zarówno poprawne, jak i zawierające błędy gramatyczne. Podczas wyświetlania każdego zdania przez 50 milisekund odtwarzany był sygnał dźwiękowy.

Zadaniem uczestników było jak najszybsze określenie, czy usłyszany ton był wysoki, średni lub niski. Choć więc błędy były widoczne, badani często nie byli ich świadomi, gdyż musieli skoncentrować się na dodatkowym zadaniu. Jeżeli sygnał pojawiał się przed błędem, badani częściej twierdzili, że zdanie było poprawne i wykrywali jedynie 51 proc. błędów. Gdy pojawiał się on po błędzie, niepoprawne zdania w 89 proc. przypadków wskazywane były prawidłowo.

Naukowcy zauważyli, że nawet wtedy, gdy uczestnicy oceniali zdania w sposób nieprawidłowy, ich mózgi nie myliły się – badanie EEG wykazało, że ich aktywność zmieniała się w odpowiedzi na błędy. W tych przypadkach opóźniona była jednocześnie reakcja uczestników na dźwięki.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>