Mózg pod prądem bardziej docenia klasyczną sztukę.

Stymulacja mózgu impulsami elektrycznymi zwiększa przyjemność obcowania z klasycznymi dziełami sztuki – wykazali naukowcy z prywatnego Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Zaira Cattaneo z Uniwersytetu Bocconi wraz ze swoim zespołem przeprowadziła eksperyment, w którym pokazała, że potraktowanie prądem elektrycznym tych obszarów mózgu, które odpowiadają za odczuwanie emocji, zwiększa nasze uznanie dla dzieł sztuki – ale tylko tych klasycznych, przedstawiających realistyczne sytuacje.

W badaniu uczestniczyło dwunastu ochotników. Każdemu z nich dawano do oceny obraz. Następnie naukowcy albo przy pomocy elektrod wysyłali impuls elektryczny do odpowiedniego obszaru mózgu, albo zachowując pozornie wszystkie procedury nie wysyłali prądu. Miało to na celu uzyskanie wiarygodnych wyników badań i dzięki temu można było z pewnością stwierdzić, jak zmienił się odbiór sztuki pod wpływem stymulacji mózgu.

Badani oceniali dzieła sztuki przed oraz po stymulacji mózgu (która mogła być tylko symulowana przez badaczy). Pod wpływem impulsów elektrycznych uznanie ochotników dla klasycznych dzieł sztuki zwiększało się. Kiedy mózg nie otrzymywał żadnej stymulacji, także w ocenie dzieła nie zachodziła żadna zmiana. Co ciekawe, różnica w ocenie nigdy nie zachodziła, gdy w grę wchodziły obrazy abstrakcyjne, nieukazujące realnych sytuacji – bez względu na obecność impulsu.

Naukowcy podejrzewają, że fakt, że pod wpływem impulsu elektrycznego zmieniała się ocena jedynie klasycznych dzieł, a nie tych abstrakcyjnych, może wynikać z faktu, że piękno abstrakcji jest przetwarzane w innym obszarze mózgu niż piękno „klasyczne”.

Cattaneo ma nadzieję, że odkrycie pomoże osobom cierpiącym na anhedonię, czyli schorzenie zakłócające odczuwanie przyjemności – poinformował New Scientist.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>