Mózg osób z traumą z dzieciństwa może działać nieprawidłowo.

Ciężkie przeżycia z dzieciństwa są związane ze zmianami neurologicznymi, mogącymi predysponować do używania przemocy – informują szwajcarscy badacze, publikując na łamach „Translational Psychiatry”.
Naukowcy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Szwajcaria) przeprowadzili badanie na szczurach i zauważyli, że obszar mózgu, zwany korą oczodołowo-czołową, funkcjonował u osobników wystawionych na działanie psychologicznego stresu przed okresem dojrzewania, podobnie, jak u porywczych, skłonnych do przemocy ludzi.
„Wyniki tego badania pokazują, że ludzie, którzy doświadczyli traumy w dzieciństwie, są nie tylko narażeni na cierpienie na poziomie psychologicznym, ale również na wystąpienie zmian w mózgu” – mówi prof. Carmen Sandi.

Badacze wyjaśniają na przykładzie szczurów, że u zdrowo rozwijających się gryzoni kora oczodołowo-czołowa jest aktywowana w obliczu trudnej sytuacji w celu powstrzymania agresywnych impulsów. Jednak u osobników z traumatycznym doświadczeniem nie obserwuje się pobudzenia tego regionu mózgu. Z kolei można wyraźnie zauważyć nadmierną aktywację jądra migdałowatego, zaangażowanego w reakcje emocjonalne.

Poprzednie badania, które skupiały się na funkcjonowaniu mózgu człowieka, pokazały, iż taka sama redukcja pobudzenia kory oczodołowo-czołowej występują u gwałtownych ludzi.

„To nadzwyczajne – nie spodziewaliśmy się odnaleźć tak dużych podobieństw” – komentuje Sandi.

Dodatkowe badania pozwoliły ponadto stwierdzić, że traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą również wpłynąć na modyfikację ekspresji genów. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>