Mózg Ariela Szarona wykazuje pewne oznaki aktywności.

U byłego premiera Izraela Ariela Szarona, który w styczniu 2006 roku przeszedł udar mózgu i zapadł w śpiączkę, lekarze stwierdzili pewien „poziom przytomności”. Informacje te przekazał w niedzielę Alon Friedman z izraelskiego Centrum Medycznego Soroka w Beer Szewie, powołując się na wyniki badania MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego), któremu poddano Szarona w czwartek. Reuters pisze, że wyniki badania przeprowadzonego przez izraelsko-amerykański zespół lekarzy nie oznaczają, iż 84-letni Szaron jest bliski wybudzenia się ze śpiączki. Niemniej jednak lekarze uznali je za „obiecujące”, jeśli chodzi o perspektywę znalezienia pewnego dnia terapii dla niektórych rodzajów śpiączki – powiedział Friedman. W wypowiedzi dla Reutersa Friedman przyznał, że szanse Szarona na wstanie kiedyś z łóżka są „bardzo, bardzo małe”. Niemniej jednak, badanie MRI wykazało pewną aktywność mózgu, gdy Szaronowi pokazywano fotografie rodziny i kiedy poproszono go, by wyobraził sobie swój dom. Mózg Szarona zareagował też na głos syna byłego premiera.

Sugeruje to, że Szaron, choć jest w stanie śpiączki, „może słyszeć i pewne ważne informacje docierają do jego mózgu i są przetwarzane” – powiedział Friedman. Dodał, że Szaron „może być rozbudzony i jest szansa, że jest przytomny”, chociaż z powodu paraliżu, będącego rezultatem udaru, nie może reagować fizycznie.

Zdaniem Friedmana „do pewnego stopnia” występuje u Szarona zespół zamknięcia – pacjent rozumie i reaguje mózgiem, ale nie może uruchomić mięśni.

Reuters przypomina, że Szaron – były generał i prawicowy polityk, który zmienił się w zwolennika pokoju, likwidując osadnictwo żydowskie w Strefie Gazy w 2005 roku – doznał udaru kilka tygodni po tym, gdy wystąpił z prawicowego Likudu, by założyć centrową partię Kadima w nadziei na postępy procesu pokojowego z Palestyńczykami. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>