Mózg 9-latków może zdradzać podatność na schizofrenię.

Badania wykazały, że aktywność mózgów dzieci z rodzin obciążonych schizofrenią różni się od tej, którą obserwuje się u dzieci nie znajdujących się w grupie ryzyka – informuje pismo „Psychiatry Research: Neuroimaging”. Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny zaobserwowali, że neurony w mózgach dzieci narażonych na schizofrenię ulegały hiperaktywacji podczas wykonywania zadań, które nie wywoływały takiej reakcji u dzieci grupy kontrolnej.

„Zmiany te widoczne są na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów schizofrenii, dlatego mogą one stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy, pozwalający na rozpoczęcie działań zmniejszających ryzyko rozwoju choroby” – podkreśla dr Aysenil Belger, autorka badań.

Belger obserwowała aktywność mózgów 42 dzieci i nastolatków w wieku od 9 do 18 lat, z których połowa miała w rodzinie osobę chorą na schizofrenię. Każdy z uczestników przez 90 minut grał w grę komputerową, podczas której trzeba było zidentyfikować prosty obiekt (kółko) na każdym z serii wyświetlanych na ekranie obrazków budzących zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Podczas wykonywania zadań naukowcy śledzili zmiany aktywności mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że u dzieci w większym stopniu narażonych na schizofrenię nadmiernej aktywacji ulegały obszary mózgu odpowiedzialne za emocje i podejmowanie decyzji. Zdaniem Belger, taka reakcja neuronów może po pewnym czasie spowodować uszkodzenia, które w efekcie mogą prowadzić do zaburzeń neuropsychiatrycznych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>