Morfina hamuje wzrost nowotworów.

Morfina może hamować proces ukrwienia nowotworów i przez to spowalniać ich wzrost – artykuł na ten temat publikuje pismo „American Journal of Pathology”. Morfina została wyodrębniona z opium w 1804 r. i choć od tego czasu opracowano wiele nowych leków przeciwbólowych nadal jest stosowana w terapii umiarkowanego i silnego bólu towarzyszącego nowotworom. Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis wskazuje, że takie postępowanie może być bardzo korzystne dla pacjentów, gdyż morfina wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

Doświadczenia prowadzono na myszach będących modelem do badania raka płuc. Części z nich wszczepiono implant, który powoli i systematycznie uwalniał morfinę, dzięki czemu lek osiągał we krwi gryzoni stężenie odpowiadające dawkom stosowanym w terapii bólu (250-400 nanogramów na mililitr). Uzyskane efekty porównywano z grupą, której podano placebo.

Okazało się, że morfina wyraźnie hamowała proces tworzenia się nowych naczyń (tzw. angiogenezę) w guzach nowotworowych, a przez to znacznie spowalniała wzrost tych guzów. Analiza potwierdziła, że u myszy, którym wszczepiono implant z morfiną sieć naczyń była znacznie rzadsza, a naczynia krótsze i mniej rozgałęzione.

Badacze dowiedli też, że morfina wywierała swój wpływ za pośrednictwem receptora opioidowego. U gryzoni pozbawionych tego receptora z powodu manipulacji genetycznych nie obserwowano przeciwnowotworowego działania morfiny; podobnie, jak u myszy, u których receptor zablokowano przy pomocy leku – naltreksonu.

Jak przypominają autorzy pracy, angiogeneza jest procesem niezbędnym nowotworowi do dalszego wzrostu. Bez naczyń krwionośnych, które zaopatrują go w składniki pokarmowe i mogą być drogą przemieszczania się komórek nowotworowych do innych narządów, nie byłyby on w stanie osiągnąć większych rozmiarów i dawać przerzutów.

Dlatego zdaniem biorącej udział w badaniach dr Sabity Roy, najnowsze odkrycie wskazuje, że morfina może być w przyszłości wykorzystywana w onkologii nie tylko, jako środek przeciwbólowy, ale też lek przeciwnowotworowy. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>