Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna- jod radioaktywny.

Dzień dobry ! Panie Doktorze czy mógłby Pan odpowiedzieć na moje pytanie? 16 listopada br. przyjęłam dawkę jodu radioaktywnego 15,3mCi??Do dnia dzisiejszego minęło już 34 dni więc połowiczny rozpad nastąpił już cztery razy. Według moich obliczeń mam jeszcze ?w sobie? około 0,95mCi przyjętej dawki.
Mój problem polega na ty, czy promieniowanie z takiej dawki może być szkodliwe dla rocznego dziecka. Zaznaczam ze jestem z nim cały dzień i zdarza się, że śpimy w jednym łóżku. Oczywiście przez pierwsze 3 tygodnie dziecko było ode mnie całkowicie odizolowane w czwartym tygodniu opiekowałam się dzieckiem wraz z babcią ale teraz jestem już sama.
Panie Doktorze czy spanie(przytulenie-kontakt z szyją ) z dzieckiem po miesiącu od przyjęcia jodu jest dla niego niebezpieczne? Na jaką odległość jeszcze promieniuje moja szyja? (mój lekarz ogólny twierdzi, ze promieniuje w niewielkim stopniu, około 1cm od szyi, a lekarz endokrynolog zalecił w czasie snu nocnego 2-3m odległość od głowy dziecka ).
Z góry dziękuję za odpowiedź.  Pozdrawiam : Agnieszka D.  Oto przypomnienie informacji na temat leczenia jodem radioaktywnym:

Informacja dla Chorego leczonego jodem radioaktywnym z powodu nadczynności tarczycy, dotycząca dalszego postępowania w domu. Dzisiaj była w Gabinecie Moja Pacjentka, która wróciła z Dziennego Ośrodka Terapii Radiojodem, który jest integralna częścią Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Otrzymała ulotkę informacyjną po przebytym leczeniu radiojodem z następującymi zaleceniami?.

Podany przez nas jod zgromadził się w ciele i dlatego przez pewien czas pozostają Państwo źródłem promieniowania jonizującego. Promieniowanie to nie jest dla państwa szkodliwe, bo gromadzi się tylko w komórkach tarczycy, które chcemy zniszczyć. Jego część wydostaje się jednak na odległość paru metrów. Nie ma to większego znaczenia dla kontaktujących się z Państwem osób dorosłych. Nawet niewielkie promieniowanie może być jednak szkodliwe dla kobiet w ciąży (przede wszystkim dla rozwijającego się płodu) i małych dzieci. Trzeba tez uwzględnić fakt, że wydzieliny ciała (mocz, łzy, pot, ślina) tez mogą zawierać izotop promieniotwórczy. Konieczne jest więc przestrzeganie następujących zasad, ograniczających ryzyko napromieniowani domowników i osób stykających się z chorymi: 1. Konieczne jest unikanie kontaktów z dziećmi do lat 18 i kobietami w ciąży przez okres określony w karcie informacyjnej( na ogół 2 tygodnie). Nie jest konieczne unikanie kontaktu z osobami dorosłymi ale można starać się zachować większą odległość w kontaktach osobistych. Unikanie kontaktów z dziećmi i kobietami w ciąży oznacza: a/ przebywanie w oddzielnym pokoju, b/ krótkotrwały kilkuminutowy kontakt jest możliwy ale na odległość nie mniejsza niż 1 metr, c/ przez pierwszych kilak dni lepiej jest sypialni w oddzielnej sypialni, ale jeżeli warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają, po leczeniu radiojodem chorzy mogą sypiać w tym samym pokoju z innymi osobami dorosłymi, nie mogą sypiać z dziećmi i kobietami w ciąży. Pomieszczenie w którym przebywa chory nie zostaje napromieniowane, o ile nie dojdzie do trwałych zabrudzeń wydzielinami ciała chorego (w takim przypadku należy zabrudzenia dobrze umyć i spłukać). Podobnie osoby, które kontaktują się z chorym nie przenoszą promieniowania na pozostałych domowników. 2. Konieczne jest używanie oddzielnych naczyń , pozostali domownicy przez pierwszy dzień. Lepiej tez jest zmywać je osobno. 3. Należy przestrzegać zasady używania własnych przedmiotów do użytku osobistego (kubek do mycia zębów, ręczniki itp.). 4. Przy wszystkich zabiegach higieny osobistej konieczne jest spłukiwani urządzeń sanitarnych dużą ilością wody i dokładne ich mycie. 5. W razie bezwzględnej konieczności chory może przygotować jedzenie dla domownika, pod warunkiem dokładnego umycia rąk przed przygotowaniem posiłku. Lepiej jednak unikać w tym czasie przygotowywania jedzenia dla innych w pierwszym tygodniu w domu. 6. Zabrudzona odzież osobista i pościel należy prac osobno. 7. W okresie objętym kwarantanna chory może przebywać tylko w domu, nie może mieszkać w hotelu, internacie itp. Szczególnie istotne jest to postępowanie bezpośrednio po otrzymaniu kapsułki z radiojodem. Prosimy pamiętać, że leczenie radiomodem jest bezpieczne dla chorego i otoczenia, ale wymaga stosowania podanych przez nas zasad. Podpisał: Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii CM UJ ? prof. dr hab. med. Bohdan Huszno.

6 myśli nt. „Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna- jod radioaktywny.

  1. Moja teściowa ma otrzymać jod promieniotwórczy. Ja jestem w 8 m-cu ciąży. Mieszkamy w jednym domu na różnych piętrach. Sypialnie nasze pokrywają się ze sobą na planie mieszkania ( my śpimy nad teściową). Czy takie mieszkanie nie jest dla mnie groźne? Mamy wspólny korytarz wyjściowy. Czy to prawda że w domu prywatnym należy w przypadku takiego chorego wybierać szambo co tydzień? Jeśli tak to przez jaki okres?

  2. Mój teść jest po jodowaniu tarczycy, ja jestem w 4 tygodniu ciązy. mieszkamy w jednym domu. sypialnie mamy oddalone od siebie o trzy inne pomieszczenia, ale jestesmy zmuszeni korzystac z jednej łazienki. Czy powinnam wyprowadzic sie na jakis czas z domu? Jak długo powinna trwac kwarantanna? czy sa moze jeszcze inne zalecenia? Dziekuje :)

  3. Dzień dobry mam pytanie 28.01.11 zażyłam jod a mam roczne dziecko czy mogę z nim przebywac w jednym pokoju na pewną odległość ponieważ zawsze był ze mna i teraz płacze. Prosze napiszcie kiedy moge się stykać z moim maleństwem

  4. Moi drodzy chyba wpadacie w jakąś panikę. Codziennie jesteście napromieniowani chociażby z ziemi i to jakoś Was nie martwi? Ja po jodzie spałam ze swoim facetem i jakoś do dzisiaj żyjemy, a dla dziecka większą tragedią jest brak mamy niż jego sztuczne chronienie. Mury nie napromieniowują się więc teściowa też nie jest „czarnobylem”

  5. Mam pytanie, mam teścia, który dostawał w ostatnim czasie jod do 26 sierpnia ma kwarantannę na spotykanie się z małymi dziećmi. Ja jestem w trakcie podjęcia pracy i chciałabym się dowiedzieć czy teściowa będzie przenosić promieniowanie z teścia na moje dzieci (ma się zajmować wnukami podczas mojej nieobecności w domu). Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi bo nie wiem czy będę miała bezpieczną opiekę dla moich dzieci i czy mogę podejmować z czystym sumieniem pracę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>