Mocz surowcem dla paliwa przyszłości.

Opracowano technologię elektrolitycznego przetwarzania moczu (również ludzkiego), a dokładniej rozkładu mocznika w procesie, w którym wytwarzany jest m.in.wodór – gaz, który następnie może być użyty, jako paliwo dla pojazdów. To rewolucyjne odkrycie pozwala na stosunkowo tanią produkcję wodoru oraz oczyszczanie Ziemi z tego – biologicznego pochodzenia odpadu – informuje „Chemical Communications”.

Choć w powszechnym rozumieniu mocz – wydalany każdego dnia przez miliardy ludzi i zwierząt na Ziemi – nie jest traktowany jako zanieczyszczenie chemiczne, jak inne „złe” chemikalia, to jednak oczyszczanie ścieków z moczu i produktów jego rozkładu stanowi duży problem.
Podczas prac badawczych nad nowymi paliwami, pochodzącymi z odnawialnych źródeł, naukowcy z Ohio University wpadli na pomysł, by wykorzystać bogaty w wodór mocznik pochodzący z moczu, do produkcji paliwa przyszłości, jakim jakiś czas temu ogłoszono wodór.

Do rozbicia cząsteczki mocznika użyto procesu elektrolizy, czyli dokładnie tego samego, który stosuje się podczas wytwarzania wodoru z wody. Ponieważ mocznik, to jednak nie jest woda, reaktor służący do przeprowadzania procesu elektrolitycznego rozbicia diamidu kwasu węglowego – CO(NH2)2 – wymagał modyfikacji.

Naukowcy użyli niklowej elektrody, na powierzchni której mocznik ulega (selektywnie) utlenieniu z rozkładem na wodór, azot oraz dwutlenek węgla, przy około 4-krotnie niższym potencjale w porównaniu do procesu elektrolizy wody. Wodór wydziela się na katodzie, a pozostałe gazy na anodzie. Dwutlenek węgla reaguje z obecnym w środowisku rekcji wodorotlenkiem potasu, tworząc węglan potasu, nie jest wiec obecny w powstających produktach gazowych, dzięki temu działanie reaktora generującego wodór z moczu nie wpływa wzrost na zawartość dwutlenku węgla w atmosferze.

We wstępnych pracach naukowcy użyli syntetycznego „moczu”, jednak pozytywne wyniki badań zachęciły naukowców do użycia ludzkiego moczu. I w tym przypadku udało się wytworzyć cenny wodór.

Według badaczy, to pierwszy tego typu układ, który przekształca biologiczny odpad, jakim jest mocz, w wodór, czyli paliwo przyszłości. Obecnie prowadzone są testy, które mają określić długofalowe zachowanie się opracowanego układu. KLG , PAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>