Mniejsze opakowania paracetamolu to mniej zgonów.

Zmniejszenie wielkości opakowań z paracetamolem obniżyło w Anglii i Walii liczbę zgonów z powodu przedawkowania leku aż o 43 proc. – wynika z badań, które publikuje pismo „British Medical Journal”. Spadła też liczba związanych z tym ciężkich uszkodzeń wątroby.
Przedawkowanie paracetamolu (inaczej acetaminofen) jest metodą często stosowaną przez osoby próbujące odebrać sobie życie. Jest też powszechną przyczyną uszkodzeń wątroby, które wymagają przeszczepu tego narządu.
We wrześniu 1998 r. rząd brytyjski wprowadził nowe regulacje prawne, zgodnie z którymi w aptekach można sprzedawać opakowania preparatów z paracetamolem zawierające do 32 tabletek, a w sprzedaży poza aptecznej – do 16 tabletek.

Bodźcem do podjęcia tych działań był wcześniejszy wzrost liczby przypadków przedawkowania paracetamolu oraz liczby zgonów i przeszczepów wątroby z tym związanych. Dodatkową przyczyną było to, że wiele osób, które trafiały do szpitala z powodu przedawkowania tego leku przyznawało, iż działały impulsywnie i zażywały taką ilość paracetamolu, jaką aktualnie miały w domu.

Aby ocenić skutki wprowadzenia nowych regulacji naukowcy z Centrum Badania nad Samobójstwami Uniwersytetu w Oksfordzie razem z kolegami z innych brytyjskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane na temat zgonów osób powyżej 10 roku życia z powodu przedawkowania toksycznych substancji w Anglii i Walii w latach 1993-2009. Zebrano też informacje na temat związanych z tym przypadków uszkodzeń oraz przeszczepów wątroby w latach 1995-2009.

Z analizy wykluczono te przypadki, które miały związek z zażyciem dużych dawek paracetamolu łącznie z innymi bardziej toksycznymi substancjami.

Okazało się, że po wprowadzeniu regulacji z 1998 r. liczba zgonów z powodu przedawkowania paracetamolu – w ramach próby samobójczej lub o nieustalonej przyczynie – spadała w Anglii i Walii systematycznie, średnio o 17 na kwartał w odniesieniu do liczby przewidywanej na podstawie wcześniejszych statystyk. Ogółem, w ciągu nieco ponad 11 lat od wprowadzenia mniejszych opakowań paracetamolu, odsetek zgonów związanych z jego przedawkowaniem spadł o 43 proc. (tj. o 765 zgonów).

Podobne wyniki uzyskano nawet po uwzględnieniu tego, że w analizowanym okresie spadała ogólna liczba samobójstw (z użyciem różnych metod).

Naukowcy zaobserwowali też pewne zmniejszenie liczby transplantacji wątroby związanych z przedawkowaniem paracetamolu. Było ono jednak mniej wyraźne.

Co więcej, po wprowadzeniu legislacji nie odnotowano spadku przyjęć do szpitala z powodu niegroźnego dla życia przedawkowania leku. Oznacza to, że ogólna liczba przypadków przedawkowania go nie zmniejszyła się, tłumaczą naukowcy.

Jak oceniają, spadek zgonów związany z wprowadzeniem do sprzedaży mniejszych opakowań paracetamolu prawdopodobnie wynika z tego, że wiele osób, które celowo przedawkowują ten lek, zażywa to, co aktualnie znajdzie w domu, zwłaszcza, gdy działa pod wpływem impulsu.

Zdaniem autorów pracy, mimo oczywistych korzyści, jakie przyniosły zmiany legislacyjne z 1998 r., w Anglii i Walii ciągle umiera znaczna liczba osób z powodu przedawkowania paracetamolu – średnio 121 rocznie w latach 2000-2009. Dlatego konieczne jest podjęcie kolejnych działań, które doprowadzą do dalszej redukcji śmiertelności z tej przyczyny.

Mogą one polegać na silniejszym egzekwowaniu aktualnego prawa, wprowadzeniu dalszych ograniczeń odnośnie wielkości sprzedawanych opakowań leku oraz redukcję dawek zawartych w pojedynczych tabletkach paracetamolu, proponują naukowcy. (PAP)

jjj/ tot/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>