Mniejsza emisja gazów oznacza mniej kwaśnych opadów.

Regulacje dotyczące emisji gazów cieplarnianych mają znaczenie dla środowiska, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia ilości kwaśnych deszczy ? wynika z długofalowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Illinois (USA), opisywanego przez serwis ScienceDaily.
Dane do badania uzyskano dzięki National Atmospheric Deposition Program (NADP), który co tydzień analizuje pod kątem zanieczyszczeń próbki opadów z 250 stacji badawczych na terenie Stanów Zjednoczonych. Ostatnio w ramach tego przedsięwzięcia opublikowano raport opisujący częstotliwość kwaśnych opadów i ich stężenie na przestrzeni ćwierćwiecza, w latach 1984-2009.

?To najdłuższe i najszerzej zakrojone badanie zanieczyszczeń opadów atmosferycznych w Stanach Zjednoczonych. Głównie zależało nam na tym, aby sprawdzić, jak zanieczyszczenia i opady są skorelowane z regulacjami dotyczącymi emisji gazów ? powiedział jeden z uczestników badania Christopher Lehmann. ? Okazało się, że przepisy mają bezpośredni i pozytywny wpływ na zmniejszenie ilości substancji zanieczyszczających opady?.

Zjawisko znane jako kwaśne deszcze ma wpływ nie tylko na sam ekosystem, ale także na infrastrukturę i gospodarkę. Zanieczyszczone deszcze odbijają się negatywnie na leśnictwie, rybołówstwie, rolnictwie i innych dziedzinach gospodarki. Kwaśne deszcze niszczą poza tym budynki, drogi czy mosty.

Jak wynika z raportu, zarówno ilość, jak i stężenie kwaśnych opadów ? deszczy czy opadów śniegu o pH niższym niż 5,0 ? zmniejszyły się w ciągu analizowanych 25 lat. Badacze uważają, że stało się tak dzięki nowelizacji amerykańskiej ustawy o ochronie czystości powietrza (Clean Air Act) w 1990 roku, która reguluje emisję dwutlenku siarki i tlenku azotu. Gazy te w połączeniu z wodą deszczową tworzą odpowiednio kwas siarkowy i azotowy.

?To, co leci do góry, musi spaść ? powiedział Lehmann. ? Skład chemiczny opadów jest bezpośrednio skorelowany z zanieczyszczeniem powietrza?. Zgodnie z danymi amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) emisja siarki spadła w ciągu analizowanego okresu o ponad 50 proc., podczas gdy emisja azotu zmniejszyła się o ponad 30 proc. W raporcie NADP można przeczytać, że stężenie jonów odpowiadających im kwasów w wodzie deszczowej spadło o podobne wartości. Poza tym kwaśne deszcze w Stanach Zjednoczonych występują rzadziej.

?Wprowadzanie regulacji kosztuje masę pieniędzy. Ich wpływ na przemysł wywołuje wiele trosk. To badanie jest mocnym dowodem na to, że mają one jednak sens? ? powiedział koordynator programu NADP David Gray.

Badacze podkreślają, że choć kwaśnych opadów jest mniej, to problem wciąż istnieje. ?Potrzebujemy dalszych regulacji emisji gazów? ? powiedział Lehmann. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>