Mniej zgonów dzięki programowi Polkard.

Okazuje się, że i Polska może poszczycić się sukcesami w zakresie opieki medycznej. Niewątpliwie takim sukcesem jest poziom prewencji oraz terapii zawałów serca i udarów mózgu. Ministerstwo Zdrowia od 2003 roku finansuje Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, przypomniano podczas konferencji Polski Sukces ? Promocja Zdrowia, organizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM).

Jeszcze w 2005 roku poziom umieralności przedwczesnej z powodu chorób układu krążenia ogółem w Polsce był, podobnie jak w poprzednich kilku dekadach, dużo wyższy niż w 15 krajach UE.

- Odnotowaliśmy jednak istotną poprawę w porównaniu do średnich wskaźników w całej Europie. Jeśli w Polsce zostanie utrzymane obecne tempo redukcji umieralności przedwczesnej z przyczyn sercowo-naczyniowych, to osiągnięcie wskaźników Unii Europejskiej z 2005 r. nastąpi po ok. 12 latach, tj. w 2015 roku dla kobiet i 2019 roku dla mężczyzn – podaje prof. Grzegorz Opolski, kierownik kliniki kardiologii WUM.

Z analiz ekspertów WHO wynika że ok. 80 proc. przypadków chorób serca, udarów mózgu oraz cukrzycy typu II, a także ok. 40 proc. nowotworów można uniknąć, o ile uda się wyeliminować najważniejsze czynniki ryzyka (Raport WHO, Gaining Heath 2006). Dzięki konsekwentnym działaniom związanym z edukacją zdrowotną oraz nowoczesną profilaktyką chorób serca i naczyń można zmniejszyć nie tylko umieralność, ale także ograniczyć chorobowość, niepełnosprawność i poprawić jakość życia milionów kobiet i mężczyzn w Polsce.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>