Mniej snu to więcej problemów z zachowaniem u dzieci.

Czteroletnie dzieci, które przesypiają w nocy mniej niż 10,5 h częściej przejawiają zachowania eksternalizacyjne, takie jak agresja, impulsywność, wybuchowość czy histeria – informuje „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics”. Dr Rebecca J. Scharf z Uniwersytetu Virginia (USA) przeanalizowała dane pochodzące z badań, w których uczestniczyło blisko 9 tys. amerykańskich dzieci (obserwowanych od narodzin do wieku przedszkolnego). Gdy miały cztery lata, ich rodzice wypełnili kwestionariusze dotyczące średniej liczby godzin przesypianych przez dziecko dziennie i tygodniowo, a także określili częstotliwość i nasilenie zachowań eksternalizacyjnych (ich przeciwieństwem są zachowania internalizacyjne, takie jak lęki czy skłonność do depresji).

Po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na sen dzieci, dr Scharf ustaliła, że przesypiały one w nocy średnio 10 godzin i 30 minut. 11 proc. z nich spało mniej niż 9 godzin i 45 minut. Z informacji dostarczonych przez rodziców wynikało, że 16 proc. dzieci przejawiało nasilone zachowania eksternalizacyjne, przy czym częściej byli to chłopcy, dzieci, które oglądały telewizję dłużej niż dwie godziny dziennie oraz te, których matki miały objawy depresji.

Okazało się, że dzieci, które spały najkrócej bywały agresywne o 80 proc. częściej i o około 45 proc. częściej były nadaktywne, impulsywne i wpadały w złość lub histerię. Zauważono także, że im więcej snu, tym prawdopodobieństwo problemów z zachowaniem było mniejsze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>