Mniej siedzenia to zdrowsze nerki.

Spędzanie wielu godzin przy biurku może zwiększyć ryzyko niewydolności nerek – wynika z analizy opublikowanej przez „American Journal of Kidney Diseases”. W przypadku kobiet, które spędzają w pozycji siedzącej mniej niż trzy godziny dziennie ryzyko wystąpienia niewydolności nerek jest o 30 proc. niższe niż u pań, które siedzą na co dzień ponad osiem godzin. Zależność ta jest mniej wyraźna u mężczyzn – ryzyko jest o 15 proc. niższe, jeżeli nie spędzają wielu godzin w pozycji siedzącej. Ustalono ponadto, że u panów, którzy siedzieli długo, ale dbali o regularną dawkę ruchu, na przykład 30 minut marszu dziennie, ryzyko było o 30 proc. niższe w porównaniu z tymi, którzy spędzali w pozycji siedzącej tyle samo czasu lecz nie ćwiczyli wcale. Co ciekawe, aktywność fizyczna nie wpływała na ryzyko niewydolności nerek u pań. W badaniach wzięło udział 5,6 tys. osób w wieku od 40 do 75 lat.

Przyczyny wystąpienia niewydolność nerek mogą być różne. Do najważniejszych należą zmniejszenie przepływu krwi przez nerki, uszkodzenie miąższu nerek, działanie czynników toksycznych, a także cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze.

„Na dzień dzisiejszy nie wiemy, w jaki dokładnie sposób sedentarny tryb życia lub aktywność fizyczna wpływają na zdrowie nerek. Oczywiste jest jednak, że ruch obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawia metabolizm glukozy, a tym samym sprzyja zdrowiu układu krążenia” – mówi kierujący badaniami dr Thomas Yates w Uniwersytetu Leicester.

„Nasze obserwacje sugerują, że dla prawidłowej pracy nerek, istotna jest umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna, jak szybki marsz czy bieganie. Ten czynnik może korzystniej wpływać na mężczyzn, z kolei zredukowanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej może być ważniejsze dla kobiet” – dodaje.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>