Mniej bocianów na Warmii i Mazurach!

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szacują, że tej wiosny od 30 do 40 procent bocianich gniazd w woj. warmińsko-mazurskim pozostanie pustych. Być może niektóre z nich zostaną jeszcze zasiedlone, ale na pewno nie wszystkie. O połowę mniej bocianów przyleciało w tym roku nawet do tzw. bocianiej wioski Żywkowo, leżącej tuż przy rosyjskiej granicy, a znanej z tego, że jest tam 9 gospodarstw, a co roku przylatywało tam ok. 45 bocianich par. Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy od lat monitorują bociany w tej okolicy, nie wiedzą dlaczego od 30 do 40 proc. gniazd jest pustych.

„Być może wiele ptaków zginęło w czasie jesiennych i wiosennych podróży. Otrzymałem fotografie z Turcji, które pokazywały, że linie wysokiego napięcia przy jednej z tamtejszych elektrowni były dosłownie białe, tak wiele bocianów na nich zginęło” – powiedział PAP członek Towarzystwa, Krzysztof Molewski. Z danych, którymi dysponuje Molewski, wynika, że bardzo wiele młodych bocianów ginie w pierwszym roku życia, właśnie podczas pierwszych podróży z Europy do Afryki. „Statystycznie, żeby zapewnić ciągłość gatunku bociana, w każdym gnieździe co roku powinny być 3-4 młode” – powiedział Molewski.

Ornitolodzy, którzy od lat monitorują bocianie wsie w północnej części woj. warmińsko-mazurskiego (jest tam ok. 1100 gniazd – PAP), mają nadzieję, że część bocianów jeszcze doleci. „Mam taką nadzieję, bo dopiero w poniedziałek przyleciała para bocianów na najbardziej znane w regionie gniazdo – tj. na starą basztę w centrum Dobrego Miasta. Już całkiem serio zaczynałem się bać, że i to gniazdo będzie puste” – przyznał Molewski.

Bociany, które przyleciały na Warmię i Mazury na początku kwietnia, już wysiadują jaja. JWO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>