Młodzież z ADHD częściej sięga po używki.

Nastolatki z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) częściej palą papierosy i zażywają narkotyki – wynika z amerykańskich badań opublikowanych w „Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry”.
Obserwacje prowadzone były przez osiem lat w grupie 600 uczniów. W grupie 15-latków z ADHD 35 proc. przyznało się do sięgania po przynajmniej jedną używkę, a 10 proc. spełniało kryteria wskazujące na nadużywanie lub uzależnienie. W przypadku nastolatków bez ADHD było to odpowiednio 20 i 3 proc. Odsetek uczniów spożywających alkohol był wysoki w obu grupach. Po dwóch latach u 13 proc. nastolatków z ADHD występowały problemy związane z paleniem marihuany, a 17 proc. paliło papierosy (odpowiednio 7 i 8 proc. w grupie kontrolnej).

Naukowcy ustalili ponadto, że – wbrew wcześniejszym doniesieniom – dostępne obecnie na rynku leki na ADHD nie zmniejszają ryzyka sięgania po używki. Jak podkreśla kierująca badaniami dr Brooke Molina z Uniwersytetu Pittsburskiego, wyniki te wskazują na potrzebę opracowania nowych metod zapobiegania uzależnieniom u osób z ADHD.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>