Młodzi altruiści mniej narażeni na depresję.

Dla zdrowia psychicznego nastolatków lepsze jest dzielenie się z innymi niż dbanie wyłącznie o własne korzyści – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Kalifornijskiego. O ich wnioskach informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Naukowcy mierzyli aktywność prążkowia brzusznego, będącego częścią układu nagrody, u 15- i 16-latków, którzy wykonywali zadania związane z dawaniem pieniędzy innym, zatrzymywaniem ich dla siebie lub podejmowaniem ryzykownych decyzji finansowych w nadziei na nagrodę. Objawy depresji były mierzone na początku badań oraz po upływie roku.

Wcześniejsze analizy wskazują, że aktywność tego obszaru mózgu jest większa w okresie dorastania, co sugeruje, że nastolatkowie odczuwają satysfakcję z nagrody silniej niż młodsze dzieci czy dorośli. W okresie dorastania mogą nasilać się także objawy depresji.

„Aktywność prążkowia w odpowiedzi na różne rodzaje nagrody pozwalała przewidzieć czy objawy depresji z czasem nasilą się czy złagodnieją. Jeżeli aktywacja następowała w wyniku zaangażowania w ryzykowne działanie, objawy depresji nasilały się. Gdy aktywacja była związana z działaniem prospołecznym, objawy łagodniały” – mówi autorka badań dr Eva Telzer.

„Jeśli moglibyśmy skłonić nastolatków do zastąpienia zachowania zorientowanego na własne korzyści i podejmowanie ryzyka na zachowanie zorientowane prospołecznie, mogłoby to w perspektywie długoterminowej pozytywnie wpłynąć na ich stan psychiczny” – dodaje badaczka. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>