Młody Kardiolog dr n. med. Karol Kamiński z Białegostoku otrzymał prestiżowe stypendium „Kolumb” i wyjeżdża do USA.

Czy to, ile godzin śpimy, ile czasu poświęcamy na ruch i jak długo jemy posiłki ma wpływ na naszą przemianę materii? Czy to człowiek reguluje swój rytm dobowy, czy też o wszystkim decydują geny? Nad tym problemem będzie zastanawiał się w Stanach Zjednoczonych dr n. med. Karol Kamiński z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Młody naukowiec otrzymał prestiżowe stypendium KOLUMB, przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dzięki niemu wyjedzie na roczny staż w Harvard Medical School w Bostonie (USA) – informuje Elżbieta Marczuk z FNP.

Dr Kamiński znalazł się w elitarnym gronie 11 tegorocznych laureatów konkursu FNP (http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=363375&data=?=PL&_CheckSum=-481928144)

Celem projektu, który będzie realizował w Stanach Zjednoczonych, jest przeanalizowanie zależności między regulacją cyklu dobowego a zaburzeniami metabolicznymi, w tym otyłością.

Ostatnie badania pokazały, że geny odpowiedzialne za regulację cyklu dobowego – aktywności fizycznej, snu, czasu i ilości spożywanego pokarmu, mają również istotny wpływ na przemiany tkanki tłuszczowej, mięśni oraz regulację ilości energii uzyskiwanej podczas spalania tłuszczów. Równolegle potwierdzono także zależność odwrotną – geny odpowiedzialne za przemianę materii wpływają na dobowy cykl aktywności fizycznej i sen.

Ważnym punktem w projekcie realizowanym przez dr. Kamińskiego na Harvardzie będzie ocena tego, który z narządów odgrywa centralną rolę w interakcji pomiędzy metabolizmem energetycznym a regulacją cyklu dobowego. KOL

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>