Miód pomaga łagodzić kaszel u dzieci.

Podanie przeziębionemu dziecku łyżki miodu na noc może złagodzić kaszel i pomóc przespać spokojnie noc, wynika z badań naukowców z Tel Awiwie. Po miodzie zmniejsza się częstotliwość napadów kaszlu i są one mniej intensywne.
Badacze z Izraela przydzielili 300 dzieci, w wieku od roku do pięciu lat, do jednej z czterech terapii kaszlu. W zależności od grupy dzieci dostawały pół godziny przed snem jeden z trzech typów miodów ( m.in. eukaliptusowy i z kwiatów cytrusów) lub słodki płyn. Rodzice wypełniali ankiety, w których określali nasilenie kaszlu oraz jakość snu w siedmiostopniowej skali. U dzieci, którym podano słodki płyn objawy były mniej dokuczliwe, a noc spokojniejsza; jednak w przypadku miodu odnotowano lepsze efekty. Miód poprawił sytuację o około 2 punkty, zaś słodki ekstrakt tylko o 1.

Doktor Herman Avner Cohen z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz jego współpracownicy, pracujący w badaniu współfinansowanym przez Komitet Miodu w Izraelu, zauważyli, że różne rodzaje miodu zawierają przeciwutleniacze, między innymi witaminę C i flawonoidy, a im ciemniejszy miód, tym wydaje się ich więcej.

Doktor Ian Paul z Uniwersytetu stanowego w Pensylwanii w Hershey (USA) twierdzi, że kaszel to najczęstsza przyczyna wizyt lekarskich dzieci. „Lekarze mają problem z leczeniem przeziębienia i kaszlu, gdyż stosowane terapie nie są skuteczne lub nie działają w ogóle, a mają sporo potencjalnych skutków ubocznych” – mówi. Wiele produktów przeciwkaszlowych i na przeziębienia ma ostrzeżenia, by nie podawać ich dzieciom. Często sami lekarze przypisują małym pacjentom zbyt duże dawki, które mogą wywoływać nawet uzależnienia.

„W przeciwieństwie do większości leków, terapia miodem u dzieci powyżej pierwszego roku życia nie ma żadnych efektów ubocznych” – twierdzi doktor Paul.

Ponadto zauważa on, że każdy gęsty, słodki płyn przynosi pewną ulgę, gdyż powoduje zwiększenie wydzielania śliny, rozrzedza śluz oraz smaruje drogi oddechowe. Jednak nie wszystkim dzieciom powinno podawać się miód, czasami lepiej wyjść z nim na spacer – dodaje doktor Paul. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>