Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię o odpowiednikach leków refundowanych.

Od piątku pacjenci mogą korzystać z infolinii o tańszych odpowiednikach leków refundowanych. Uruchomił ją resort zdrowia, by pacjenci uzyskiwali rzetelną informację o tym, czy zamiast leku, który przepisał im lekarz, mogą nabyć w aptece tańszy odpowiednik. Pod numerem 22 123 98 00 każdy pacjent może uzyskać od farmaceuty informację o tym, na jaki inny tańszy odpowiednik może zamienić lek refundowany przepisany mu przez lekarza. Infolinia czynna jest przez siedem dni w tygodniu w godz. 8 – 20.

Jak poinformował w piątek na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, infolinia ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy o możliwości zamiany leków refundowanych na tańsze, ale równie skuteczne odpowiedniki. „Po liczbie telefonów z pytaniami bezpośrednio do ministerstwa widzimy, że jest taka potrzeba” – podkreślił.

Zaznaczył, że zatrudnieni w infolinii farmaceuci „poinformują tylko o tym, czy dany lek ma swój tańszy odpowiednik”. Nie będą natomiast udzielali porad np. dotyczących stosowania leków.

Resort podkreślił, że zadaniem infolinii jest upowszechnienie wiedzy o możliwości zamiany leków oraz poszerzenie i ułatwienie pacjentom dostępu do fachowej informacji na ten temat.

MZ przypomina, że każdy pacjent ma prawo nabyć tańszy odpowiednik leku refundowanego – o ile lekarz nie umieścił na recepcie adnotacji o braku takiej możliwości. Ponadto każdy aptekarz ma obowiązek wydać na żądanie pacjenta tańszy odpowiednik leku refundowanego.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>