Ministerstwo Zdrowia: rusza program profilaktyczny dla mężczyzn.

Zmniejszenie umieralności mężczyzn na nowotwory układu moczowo-płciowego to główny cel specjalnego programu profilaktycznego, który w czwartek (20 stycznia) zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie on realizowany we współpracy z warszawskim Centrum Onkologii.
Wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że dotychczas onkologiczne programy profilaktyczne były kierowane głównie do kobiet. Program wypełni tę lukę, tym bardziej, że na nowotwory układu moczowo-płciowego chorują często mężczyźni w pełni aktywności zawodowej. Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Maciej Krzakowski zwrócił uwagę, że 30 proc. pacjentów z chorobami nowotworowymi udaje się uratować dzięki badaniom profilaktycznym, a kolejne 30 proc. dzięki wczesnemu wykryciu raka i odpowiedniej terapii.

Prof. Krzakowski dodał, że Centrum Onkologii dzięki doświadczeniu i kompetencji specjalistów będzie skutecznie realizowało projekt.

? Zmierzamy do tego, żeby rak gruczołu krokowego nie był zabójcą numer dwa mężczyzn ? powiedział dyrektor CO.

Jak podkreśla MZ, głównym zadaniem programu finansowanego m. in. ze środków UE jest podnoszenie świadomości zdrowotnej aktywnych zawodowo mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które z racji wykonywanych zawodów są narażone na zachorowanie na nowotwory nerki, pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego. Istotne będzie także uaktualnienie stanu wiedzy lekarzy medycyny rodzinnej i medycyny pracy na temat tych chorób.

Co czwarte zachorowanie u mężczyzn wiąże się z chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego. W wielu przypadkach wczesne wykrycie daje szanse skutecznego wyleczenia. Praktyka innych krajów wskazuje, że wprowadzenie programów profilaktycznych mających na celu edukację w zakresie zachowań prozdrowotnych związanych z nowotworami układu moczowo-płciowego może się przyczynić do zmniejszenia skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych tych chorób.

W 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15276 mężczyzn, co stanowi 23 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań. Ponad jedna trzecia zachorowań wystąpiła u mężczyzn w wieku 45-64. r. ż.

PAP, Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>