Ministerstwo Zdrowia apeluje o szczepienie się przeciw grypie.

Resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciw grypie. Przekonuje, że to skuteczny i bezpieczny sposób zapobiegania zachorowaniu na nią. Warto zaszczepić się jak najszybciej, ponieważ wkrótce zacznie się okres najliczniejszych zachorowań na grypę. „Jesień, zima i wiosna to czas, gdy szczególnie często chorujemy na grypę. Wirus przenosi się tzw. drogą kropelkową – najczęściej zarażamy się, gdy ktoś, kto jest już zarażony, kicha lub kaszle w naszej obecności. Takich sytuacji nie da się uniknąć w codziennym życiu – jesteśmy na nie narażeni podróżując komunikacją publiczną, robiąc zakupy w sklepie, a nawet spotykając się z bliskimi, na przykład podczas świąt” – przypomniał w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia, lekarz specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego Igor Radziewicz-Winnicki.

Jak podkreślił, szczepienie jest skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu na grypę. „Co roku najwięcej zachorowań na grypę odnotowuje się od stycznia od marca, warto więc zaszczepić się jak najszybciej” – dodał.

Zwrócił uwagę, że wbrew obiegowej opinii grypa nie jest błahą chorobą jak katar, a na ciężki przebieg grypy najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 65. rok życia, małe dzieci poniżej piątego roku życia, a także osoby chorujące na cukrzycę, choroby serca, choroby układu oddechowego i inne choroby przewlekłe.

„Apeluję pacjentów i do ich rodzin: zadbajcie o siebie i o swoich bliskich, przekonajcie ich do szczepienia” – mówił Radziewicz-Winnicki. Ostrzegł, że grypa może prowadzić do hospitalizacji, kilkutygodniowej rekonwalescencji, zaległości w szkole i pracy i nieść ze sobą znaczne straty finansowe wynikające z absencji w pracy.

Przypomniał, że powikłania pogrypowe mogą być także niebezpieczne dla kobiet w ciąży, więc panie spodziewające się dziecka również powinny się zaszczepić, by chronić dziecko i siebie.

Ponadto zwrócił uwagę, że wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań obciążone są również osoby palące papierosy. Zaapelował również do nich o szczepienie się przeciwko grypie i podkreślił, że koszt szczepionki przeciw grypie, która chroni palacza przez cały sezon to koszt mniej więcej dwóch paczek papierosów.

MZ przypomina, że na szczepienie można udać się do najbliższego punktu szczepień w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej albo do swojej poradni rodzinnej, gdzie lekarz udzieli wyczerpujących informacji.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ubiegłym roku w Polsce szczepieniom przeciwko grypie poddało się ok. 3,7 proc. ogółu obywateli. Z kolei z powodu powikłań pogrypowych odnotowano 129 zgonów w ubiegłym sezonie grypowym.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>