Ministerstwo Finansów zgodziło się na uruchomienie w NFZ dodatkowych pieniędzy na leczenie.

Ponad 600 mln zł z rezerwy NFZ ma zostać przeznaczonych m.in. na świadczenia pediatryczne i wysokospecjalistyczne. Zgodę w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów – dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Funduszu. Potrzebna jest jeszcze decyzja resortu zdrowia. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział PAP, że resort w najbliższych dniach wyda zgodę ws. rezerwy.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, ponad 600 mln zł z rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia ma być podzielone na trzy części: pierwsza będzie rozdysponowana zgodnie z algorytmem na 16 oddziałów regionalnych Narodowego Funduszu Zdrowia, druga – według liczby pacjentów pediatrycznych, a trzecia – według liczby świadczeń wysokospecjalistycznych (o wartości powyżej 15 tys. zł za procedurę medyczną).

Rezerwa wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Fundusz co roku wykorzystuje tę rezerwę. Decyzję co do jej podziału podejmuje prezes NFZ, który musi uzyskać akceptację Ministerstwo Zdrowia i MF.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podkreślała w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla PAP, że wpływ składki jest niewiele niższy niż zakładano – według stanu po ośmiu miesiącach o ok. 400 mln zł – ale sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż w ubiegłym roku, gdy przeszacowanie przychodów w skali makro było o wiele większe. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>