Minister Zdrowia Ewa Kopacz: autokar, którym podróżują dzieci, trzeba wietrzyć.

Minister Ewa Kopacz przedstawiła w środę (5 sierpnia) także zalecenia dla organizatorów wycieczek dla dzieci i młodzieży, których przestrzeganie ma zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania wirusa grypy A/H1N1 oraz poprawić komfort podróży najmłodszych.  Zgodnie z wytycznymi, konieczne będzie m.in. organizowanie postojów co kilka godzin i wietrzenie autobusu. Zalecane ma być także częste używane wilgotnych chusteczek do mycia rąk.

Kopacz podkreśliła, że wycieczki powracające z wyjazdów – w sytuacji odnotowania czyjegoś złego samopoczucia – powinny przyjeżdżać w wyznaczone miejsca, nie zaś zmieniać trasę i kierować się do szpitali.

- Autobus ma wracać na miejsce zbiórki, gdzie czekają rodzice. Dziecko, które czuje się źle, jest izolowane. Informujemy opiekunów o sytuacji, a oni kierują się do lekarza pierwszego kontaktu – powiedziała.

Obecny na konferencji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apelował do rodziców i opiekunów o częste przypominanie, jak postępować w sytuacji zagrożenia w tym przypadku chorobowego.

- Czyste ręce, niepicie z jednej butelki, niejedzenie jednego jabłka – to podstawowe informacje – wskazał.

Kopacz podkreślała w środę, że od kwietnia odnotowano w Polsce ok. 100 przypadków zachorowań na A/H1N1, podczas gdy są kraje, gdzie liczone są już one w tysiącach.

- Do tych wszystkich, którzy nazywają się malkontentami mogę powiedzieć – więcej optymizmu. Potrafiliśmy nad tym zapanować – oceniła.

W akcję propagowania informacji o zaleceniach i podejmowanych inicjatywach włączyły się m.in. Polska Organizacja Turystyczna i Polska Izby Turystyki. Chcą w ten sposób – jak mówili w środę ich przedstawiciele – przekonywać zagranicznych turystów, że bez obaw mogą planować wypoczynek w Polsce.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>