Miliardy zaklęte w paczce ciasteczek.

Kruche ciasteczka można wykorzystać, jako źródło węgla, do produkcji grafenu – atomowej grubości płaszczyzn utworzonych wyłącznie z węgla. Paczka ciastek w tym przypadku, byłaby warta nawet 15 miliardów dolarów – informuje „ASC Nano”.
Przechodząc sklepowymi alejkami wypełnionymi kruchymi ciastkami, cukrem czy innymi organicznymi produktami bogatymi w węgiel, trudno sobie wyobrazić, że produkty te, gdyby je przetworzyć na grafen, byłyby warte fortunę. Grafen to nic innego, jak płaszczyzny o grubości pojedynczego atomu węgla, utworzone jedynie z węgla. Tego typu materiał został odkryty stosunkowo niedawno i od razu zdobył niesamowite wręcz zainteresowanie zarówno naukowców, jak i inżynierów (ze względu na doskonałe parametry mechaniczne, elektryczne oraz całkowitą przezroczystość, wynikającą z atomowej grubości).

Ponieważ produkcja dużych ilości grafenu była do niedawna dość skomplikowana, cena tego nowoczesnego materiału była odpowiednio wysoka i wynosiła nawet 250 dolarów amerykańskich, za płatek grafenu o powierzchni około 5 centymetrów kwadratowych. Z oczywistych względów, konieczne okazało się opracowanie technologii wytwarzania grafenu na przemysłową skalę, a co za tym idzie obniżenie kosztów jego produkcji.

Naukowcy z Rice University (USA), śledząc najnowsze potrzeby przemysłu, opracowali metodę wytwarzania grafenu z praktycznie każdego organicznego materiału, w którego składzie znaleźć można atomy węgla.

Metoda polega na syntezie grafenu za pomocą osadzania węgla na folii aluminiowej, gdzie węgiel pozyskiwany jest ze stałego źródła – czegokolwiek co zawiera dużą ilość atomów tego pierwiastka. Reakcja wymaga utrzymania w komorze atmosfery pozbawionej tlenu (czy powietrza), a w to miejsce wprowadzany jest argon i wodór. Cały proces zachodzi w podwyższonej temperaturze do 1050 stopni Celsjusza.

Podobną procedurę naukowcy wykorzystali do wytworzenia grafenowych płatków z użyciem zwykłych, handlowo dostępnych kruchych ciastek. Eksperyment ten stanowił namacalny dowód, że grafen można zrobić praktycznie z wszystkiego, co zawiera węgiel. Co więcej, badacze sugerują, że nowa technika spowoduje, iż ceny płatków grafenu niebawem znacząco spadną.

Tymczasem dziś, gdyby przetworzyć całe opakowanie kruchych ciastek na grafen, można by pokryć nim powierzchnię równą 30 boisk piłkarskich, a wartość węglowego nanomateriału wahałby się w granicach 15 miliardów dolarów.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>