Migreny częstsze u impotentów.

Mężczyźni, u których zdiagnozowano zaburzenia erekcji, mogą być o 63 proc. bardziej podatni na migreny – wynika z badań przeprowadzonych na Tajwanie i opublikowanych w piśmie „Cephalalgia”. „Tę ciekawą korelację zaobserwowano po raz pierwszy, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to związku przyczynowo-skutkowego” – zauważa komentujący badania dr Tobias Koehler z Southern Illinois University, który specjalizuje się w problematyce zaburzeń seksualnych i leczeniu niepłodności. Dr Chao-Yuan Huang z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego przeprowadził analizę danych dotyczących 23 tys. mężczyzn, z których 5,7 tys. cierpiało na impotencję. Po wzięciu pod uwagę różnic związanych ze stanem zdrowia badanych (m.in. historii chorób serca i cukrzycy) okazało się, że u panów z dysfunkcją seksualną 1,6-krotnie częściej diagnozowana była również migrena (najczęściej w grupie pomiędzy 30. a 40. rokiem życia).

Choć na razie naukowcy mogą jedynie spekulować na temat przyczyn tej zależności, poprzednie badania wskazywały na związek migrenowych bólów głowy z zaburzeniami seksualnymi również u kobiet.

„Jak zademonstrowano wcześniej, przewlekłe bóle mogą być przyczyną dysfunkcji seksualnej” – piszą autorzy, dodając, że rolę może odgrywać także dopamina, gdyż neuroprzekaźnik ten jest związany zarówno z migrenowymi bólami głowy, jak i z funkcjami seksualnymi. Przyczyną problemów mogą być także leki przyjmowane podczas napadów migreny.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>