Migotanie przedsionków pogarsza pracę nerek.

Ryzyko schyłkowej niewydolności nerek jest większe u osób cierpiących na migotanie przedsionków – wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) i konsorcjum medycznego Kaiser Permanente.
Przewlekła niewydolność nerek prowadzi do stopniowego upośledzenia ich czynności, którego ostatnie stadium, zwane schyłkową niewydolnością nerek (tzw. mocznicą) wymaga leczenia nerkozastępczego, co oznacza dializę lub przeszczep.
Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek w zaawansowanym stadium często mają równocześnie migotanie przedsionków. Nie był jednak dotychczas znany długoterminowy wpływ zaburzenia rytmu serca na tę chorobę – zauważają autorzy badań.

W badaniach wzięło udział ponad 206 tys. pacjentów z niewydolnością nerek zarejestrowanych w bazie Kaiser Permanente. W ciągu około pięciu lat u blisko 16,4 tys. osób zaczęło występować migotanie przedsionków, co zwiększyło prawdopodobieństwo powstania mocznicy o 67 proc.

Informacje te otwierają drogę do dalszych badań nad związkiem zaburzeń rytmu serca z niewydolnością nerek, które w przyszłości mogą zaowocować nowym podejściem do leczenia obu tych wzajemnie nasilających się chorób – informują naukowcy w artykule opublikowanym w piśmie „Circulation”.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>