Mieszkańcy naszych płuc.

Wbrew wcześniejszej opinii zdrowe ludzkie płuca nie są wolne od bakterii, a obecność określonych szczepów może wywierać korzystny lub niekorzystny wpływ na organizm – informuje pismo „Annals of the American Thoracic Society”, podsumowując konferencję w Aspen. Przez wiele lat naukowcom wydawało się, że zdrowe płuca to środowisko sterylne, ponieważ z przeniesionych na pożywki próbek nie wyrastały kolonie bakterii. Dopiero techniki identyfikacji molekularnej wykazały, że jest inaczej. Wnętrze płuc to środowisko o sprzyjającej rozwojowi mikroorganizmów temperaturze, dużej wilgotności, bogate w substancje pokarmowe i oczywiście obficie zaopatrzone w tlen.

Jak wykazały liczne prace, obecne w zdrowych płucach bakterie mogą na przykład łagodzić reakcje alergiczne u myszy. Układ immunologiczny (zwłaszcza komórki dendrytyczne i makrofagi) musi odróżniać chorobotwórcze bakterie od niegroźnych, aby nie dochodziło do ciągłego stanu zapalnego.

Dokładne poznanie tych mechanizmów może pomóc nie tylko w leczeniu chorób układu oddechowego (na przykład astmy, POChP czy mukowiscydozy), ale także chorób immunologicznych dotyczących innych narządów.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>