Michał Boni: 1 września będzie działał system weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił w piątek (20 stycznia) zarys projektu zmian w ustawie o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, mający na celu umożliwienie elektronicznego potwierdzenia prawa pacjentów do uzyskania świadczeń w placówkach zdrowotnych.
Michał Boni zapowiedział, że przygotowane rozwiązanie całkowicie zdejmie obowiązek weryfikacji ubezpieczenia ze świadczeniodawców. Obowiązek taki będzie miał od 1 września b.r. Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak tłumaczy minister, pacjent, który przyjdzie do przychodni, będzie musiał w rejestracji podać tylko numer PESEL i mieć przy sobie dowód osobisty. Informacja o numerze PESEL za pośrednictwem internetu zostanie przekazana do NFZ, do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który Fundusz już posiada. Po chwili do rejestracji będzie wracała informacja o tym, czy pacjent ma prawo do świadczeń, czy nie.

Jak wyjaśniał Michał Boni, jeżeli system poda informację na „nie”, wówczas osoba będzie mogła przedstawić oświadczenie, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych. W przypadku fałszywego oświadczenia, będzie zobowiązana do poniesienia kosztów leczenia.

Minister zapewniał, że NFZ będzie finansował placówkom medycznym wszystkie świadczenia, które zostaną udzielone na podstawie oświadczeń pacjentów

- Świadczeniodawcy dostaną gwarancję refundacji oraz prosty sposób potwierdzania ubezpieczenia. Cały problem weryfikacji będzie spoczywał na NFZ – twierdził minister.

Michał Boni przedstawił harmonogram zarowno prac legislacyjnych, jak i zmierzających do przygotowania infrastruktury systemu. Projekt nowelizacji ustawy o o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ma powstać do 10 lutego, do 15 marca będą prowadzone konsultacje.

Na przełomie marca i kwietna – zdaniem ministra – zostaną przeprowadzone prace nad ustawą w Sejmie, a do końca maja zostanie ona przyjęta.

Jak zapowiada Boni od czerwca do sierpnia zostaną przeprowadzine testy i pełne przygotowanie operacyjne systemu, a 1 września, wraz z wejściem w życie ustawy, ruszy też cały system.

Nakłady na rozwiązanie mają wynieść około 10 mln zł. Minister administracji i cyfryzacji liczy na to, że pieniądze znajdą się w budżecie NFZ. Jak tłumaczył, chodzi o środki, które płatnik ma przygotowane na proces informatyzacji.

Minister podkreślał, że Centralny Wykaz Ubezpieczonych już istnieje w NFZ, więc prace będą polegać na doprowadzeniu do sytuacji, w której będzie go można udostępnić online. Zaznaczył, że system musi być przygotowany na około 1 mln zapytań o status ubezpieczeniowy dziennie.
DM / Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>