Mężczyźni nie znikną z powierzchni Ziemi!

Optymistyczną dla męskiej ludności świata ogłosili naukowcy ze słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (ITM): przewidywanego przez naukę światową „wymierania” mężczyzn w następstwie zmniejszenie chromosomu Y nie będzie. Jak poinformował londyński dziennik „Times”, wniosek taki wyciągnięto na podstawie najnowszych badań porównawczych chromosomu Y człowieka i najbardziej podobnego do niego pod względem budowy genetycznej zwierzęcia – szympansa. Dokonane przez grupę naukowców pod kierunkiem prof. Davida Page’a odkrycie całkowicie zmienia wyobrażenie o tym chromosomie, który określa płeć przy powstawaniu żywego organizmu i występuje tylko u mężczyzn.

Kilkadziesiąt lat temu podano, że chromosom Y w miarę ewolucji szybko zmniejsza swoje rozmiary. W kołach naukowych zaczęto nawet mówić o ewolucyjnym biologicznym „wygasaniu” i upadku męskiej części ludzkości.

Jednocześnie przeprowadzono obliczenia, które wstrząsnęły całym naukowym światem. Według nich, chromosom Y który pojawił się 300 milionów lat temu, przy utrzymującej się dynamice jego „usychania”, powinien „zejść do zera” za 125 tysięcy lat. Po upływie tego okresu nauka przewidziała zniknięcie z powierzchni Ziemi ostatniego mężczyzny.

Jednakże najnowsze badania ITM ustaliły, że chromosom Y nie jest szczątkowym materiałem, a na odwrót – określa i ukierunkowuje genetyczny rozwój ludzkości.

Specjaliści amerykańscy wykryli, że między chromosomami Y współczesnego człowieka i szympansa występuje 30 proc. różnic, chociaż wszystkie inne części DNA różnią się u tych dwóch gatunków biologicznych tylko w 2 procentach. Naukowcy wyciągnęli przy tym wniosek, że właśnie dzięki mężczyźnie, a dokładniej dzięki znajdującemu się w jego organizmie chromosomowi Y, ludzkość okazała się zdolna do szybkiej ewolucji biologicznej, przystosowując się do zmian otaczającego środowiska i warunków społecznych.

W rezultacie naukowcy wyciągnęli wniosek, że chromosom Y nie jest szczątkowym i wymierającym elementem, genomu człowieka, ale strukturą genetyczną, zapewniającą jego przetrwanie jako gatunku biologicznego. YY

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>