Mewy śpią falami.

Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś – fale snu przemieszczają się wśród stada mew, dzięki czemu część z nich zawsze czuwa – informuje pismo „Etnology”. Jak wykazał dr Guy Beauchamp z uniwersytetu w Montrealu, mewy obserwując się nawzajem dowiadują się jedna od drugiej, kiedy można się bezpiecznie zdrzemnąć. W rezultacie daje to „falę snu”, przemieszczającą się w ich kolonii jak „meksykańska fala” wstających z miejsc kibiców po stadionie. Takie zachowanie pospolitych przecież ptaków zaobserwowano po raz pierwszy.
Podobnie jak wiele innych gatunków, mewy zamykają i otwierają okresowo oczy podczas snu. Pozwala im to śledzić stan otoczenia – ale oczywiście nie tak dokładnie, jak w czasie czuwania. Dlatego sen jest zajęciem ryzykownym. Dotychczas naukowcy nie wiedzieli, co wpływa na zachowanie mew – jak decydują, kiedy spać, a kiedy czuwać- – czy opierają się na własnych odczuciach, czy też obserwują inne osobniki.

Okazało się, że mewy kierują się zachowaniem innych – jeśli większość sąsiadów się zdrzemnęła, zapewne jest bezpiecznie i można także nieco odpocząć, jeśli inni nie śpią, może to świadczyć o zagrożeniu.

Dr Beauchamp zaobserwował fale snu i czuwania przechodzące przez kolonie (śpiącą mewę łatwo rozpoznać po wtulonym w pióra dziobie).(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>