„Metro”: Co czwarty nastolatek miał kontakt z narkotykami.

Prokuratorzy odpuścili w zeszłym roku ponad dwóm tysiącom osób sprawy za posiadanie „nieznacznej ilości” narkotyków – czytamy w „Metrze”. W opublikowanym właśnie dorocznym raporcie Ministerstwo Zdrowia przyjrzało się, jak często Polacy sięgali w 2012 r. po narkotyki i jakie metody walki z używkami są skuteczne. Z przytaczanych danych wynika, że wśród dorosłych Polaków kontakt z narkotykami miało ok. 15 proc. osób, najczęściej z marihuaną (12 proc.). Przez ostatnią dekadę do eksperymentowania z konopiami przyznawało się ok. 15 proc. nastolatków, a obecnie 24 proc. Według Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wynika to z tego, że w debacie publicznej coraz częściej padają głosy zwolenników legalizacji marihuany, która promowana jest jako bezpieczna i atrakcyjna substancja. „To kłamstwo, ale młodzi są podatni na takie hasła” – mówi Jabłoński.

Ciekawe są dane prokuratur o umarzaniu postępowań, gdy ktoś ma przy sobie tylko nieznaczną ilość narkotyku na własny użytek. Śledczy dostali takie prawo w 2011 r. i w zeszłym roku skorzystali z niego ponad 2 tys. razy – najczęściej w Poznaniu (496), Szczecinie (400) i Wrocławiu (353). W Warszawie prokuratorzy nie podjęli śledztwa za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków wobec 195 osób.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>