Medycyna komórkowa Dr Ratha- Phytobiologicals – Cześć 4: Kurkumina.

P.T. Internauci! Wszystkim zainteresowanym zasadami medycyny komórkowej Dr Ratha proszę o listy i podawanie adresu pocztowego oraz telefonu kontaktowego! Wyśle deklaracje członkowskie (gratis!)- kto się zapisze do Koalicji Dr Ratha, będzie mógł zakupić produkty ze zniżką! Jacek Roik, roik@roik.pl
Phytobiologicals, czyli bioaktywne ekstrakty roślinne, można ogólnie przyporządkować do grupy tzw. wtórnych substancji roślinnych. Pojęcie ?wtórny? nie ma w tym wypadku znaczenia – ?drugorzędny?, a wręcz przeciwnie ? substancje wtórne są wynikiem wyspecjalizowanego metabolizmu i obejmują dużą ilość wysoce aktywnych związków dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Określenie ?wtórne substancje roślinne? dotyczy funkcji określonych związków roślinnych w metabolizmie rośliny. W wyniku pierwotnej przemiany materii roślin powstają związki o charakterze energetycznym, budulcowym lub zapasowym, które są dla ludzi źródłem zaopatrzenia w niezbędne białka, węglowodany i tłuszcze.

Podczas metabolizmu wtórnego ? powstają w roślinach specyficzne substancje, pełniące różnorodne funkcje, m.in. ochronne ? przed szkodnikami, czy chorobami, substancje zapachowe, decydujące o barwie kwiatów, przyciągające owady i w ten sposób przyczyniające się do rozsiewu nasion. W roślinnej diecie ludzi ? związki te stanowią biologicznie aktywną część pożywienia, którą organizm ludzki wykorzystuje z powodzeniem w wielu mechanizmach regulacyjnych, czy metabolicznych.

W świecie roślinnym spotyka się tysiące różnorodnych aktywnych substancji, ich całkowita liczba nie jest znana. Spośród wyodrębnionych 10 000 związków ? tylko cześć została dotychczas przeanalizowana pod kątem przydatności dla zdrowia i samopoczucia ludzi.

W naszej dzisiejszej publikacji skoncentrujemy się na biologicznie aktywnym związku roślinnym (Phytobiologicals), który od ponad 5000 lat z powodzeniem wykorzystywany był i jest w kuchniach świata, jako przyprawa lub składnik mieszanki przypraw. Dziś naszą uwagę zajmie znana indyjska przyprawa – kurkumina.

Kurkumina należy do flawonoidów, stanowi część składową rośliny przyprawowej Curcuma longa (Kurkuma), dlatego jej przeznaczenie ma charakter głównie spożywczy. Najbardziej znaną przyprawą z zawartością kurkuminy jest klasyczna curry. Dzięki jej właściwościom aromatycznym i barwiącym ? potrawy przybierają żółty kolor. Kurkumina jest nie tylko znana i wykorzystywana w indyjskiej kuchni. Również medycyna chińska od dawna stosuje ją z powodzeniem przy różnych problemach zdrowotnych, co pociąga za sobą rosnące zainteresowanie współczesnej medycyny tą biologicznie aktywną substancją. Medyczne badania naukowe są coraz bardziej zainteresowane właściwościami kurkuminy, a szczególnie ich wykorzystaniem w walce z rakiem, czy postępującą demencją w chorobie Alzheimera. Na uwagę zasługują obserwacje przeprowadzone w Indiach, gdzie spożycie kurkuminy jest duże. Stwierdzono tam wyraźnie niższą zachorowalność na Alzheimera w porównaniu z Europą, podobne spostrzeżenia zanotowano w przypadku nowotworów, a w szczególnie raka jelita grubego, który w Indiach należy do chorób występujących sporadycznie.

Zakres działania kurkuminy:

Przeciwzapalne działanie kurkuminy

*

Kurkumina wykazuje wiele korzystnych właściwości. Obiektem niezliczonych badań, których przegląd opublikowano w jednym z czasopism naukowych, jest jej wysoki potencjał w hamowaniu stanów zapalnych, np. przy zapaleniu stawów (arthritis), czy trzustki (pancreatitis)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223

*

W wyniku długotrwałych procesów zapalnych w organizmie powstaje wiele chorób chronicznych. Kurkumina wpływa regulująco na mechanizmy wywołujące stany zapalne, jak również przypadku już rozwiniętej choroby na tym podłożu – przeciwdziała jej ciężkiemu przebiegowi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18662800

*

Przeciwutleniacze: kurkumina i kwercetyna hamują procesy zapalne w artretyzmie, co potwierdzają badania przeprowadzone w 2006 r. Opublikowane wyniki podkreślają wysoki terapeutyczny potencjał tych biologicznie aktywnych składników w leczeniu różnych rodzajów zapaleń stawów.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16807698

*

Kurkumina działa prewencyjnie i wspomagająco na hamowanie procesów zapalnych przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (Colitis ulcerosa), jak również przy chorobie Leśniewskigo ? Crohna.
(Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology, July 2003)
*

Przedmiotem przeprowadzonych badań była skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ekstraktu kurkuminy przy artrozie stawów kolanowych. Wyniki można podsumować w następujący sposób ? kurkumina działa równie skutecznie przy redukcji bólu i poprawie funkcji stawowej, jak powszechnie stosowane przy tej chorobie środki przeciwbólowe.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780

*

Przeciwzapalne właściwości kurkuminy są przedmiotem wielu naukowych badań i opracowań. Opublikowane wyniki poniższych badań dokumentują działanie kurkuminy w hamowaniu czynników zapalnych, takich jak kwas arachidonowy i inne.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2556903

Kurkumina w ochronie przed rakiem

*

Kurkumina zasługuje na szczególną uwagę przy naturalnym zwalczaniu choroby nowotworowej. Przedstawiona poniżej publikacja naukowa potwierdza rolę kurkuminy, jako aktywnej substancji hamującej rozrost komórek rakowych (działanie antyproliferacyjne) i angiogenezę, jak również wspomagającej procesy apoptozy (naturalna śmierć komórek).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19941470

*

Kurkumina hamuje produkcję interleukiny 8, która jest odpowiedzialna za wzrost raka. To wynik badań naukowych nad działaniem kurkuminy w mechanizmach wzrostu raka trzustki u ludzi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12216086

*

Kurkumina hamuje wzrost i wspomaga apoptozę w przypadku 3 różnych komórkowych rodzajów melanomy. Substancja ta tłumi mechanizm, który chroni komórki raka przed śmiercią.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16007726

*

Rozwój i progresja złośliwych chorób ? przede wszystkim raka jelita grubego ? są powiązane z aktywacją wielu specyficznych mechanizmów. Celem terapii jest wobec tego naturalne zahamowanie tych mechanizmów. Kurkumina i resweratrol, działając synergistycznie, hamują wzrost i dalszy rozwój raka jelita grubego.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19838927

Kurkumina w ochronie układu krążenia

*

Kurkumina jest ważnym i użytecznym składnikiem w leczeniu choroby sercowo-naczyniowej o podłożu miażdżycowym. Poniższe badanie potwierdza rolę kurkuminy w hamowaniu utleniania cholesterolu LDL i jej wpływie na poziom cholesterolu i trójglicerydów.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10559523

*

Efekty stosowania kurkuminy opisano już w roku 1986, w opublikowanych badaniach nad środkami leczniczymi. Wynika z nich, iż dla pacjentów z ryzykiem wystąpienia zakrzepów ? trombozy – polecane są ekstrakty roślinne zawierające kurkuminę. Związek ten hamuje zlepianie się płytek krwi i działa w ten sposób przeciwzakrzepowo.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3521617

Kurkumina jako przeciwutleniacz

*

Kurkumina, jako indywidualny ekstrakt roślinny, jest skuteczna w regulacji wielu mechanizmów. W synergii z resweratrolem i innymi flawonoidami wykazuje działanie przeciwzapalne, jak również wpływa ochronnie na same komórki, jak i komórkowe DNA.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19903510

*

antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości kurkuminy są przedmiotem intensywnych badań. Wyniki badań zostały wielokrotnie potwierdzone w terapii różnych schorzeń, również neurodegeneracyjnych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207

*

ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, kurkumina hamuje utlenianie cholesterolu LDL. Wobec tego zastosowanie tej aktywnej substancji roślinnej w ograniczeniu tego procesu stanowi ważną strategię w walce z miażdżycą.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19549571

Opisane i przedstawione tutaj badania i publikacje stanowią tylko część z wielu badań naukowych poświęconych korzyściom płynącym z stosowania aktywnej substancji roślinnej ? kurkuminy. Ta nadzwyczaj obszerna lista możliwych zastosowań kurkuminy jest wciąż uzupełniana o kolejne badania, jak chociażby prowadzone w chorobie Alzheimera, zagrożeniach patogenami, czy w chorobach wątroby. Dalsze badania nad aktywnymi związkami roślinnymi przynosić będą coraz więcej informacji i dostarczać wiedzy na temat wykorzystania ich dla zdrowia ludzi.

Ta wiadomość jest kolejną, z pięciu publikacji poświęconych tematowi ?Phytobiologicals?. Brakujące części znajdziecie Państwo na stronie: http://www.dr-rath-koalicja.pl

http://www.dr-rath-koalicja.pl/wiadomosci/20100615wiadomosci.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>