Mediolan: zamiast marnowania żywności solidarność z potrzebującymi.

Jedzenie, które wyrzucamy na śmietnik, jest tym, które odbieramy ze stołu głodnych i najuboższych. Te słowa Franciszka przypomina Caritas Ambrozjańska, promując akcję przeciwko marnowaniu żywności. Wpisuje się ona w popartą przez Papieża globalną kampanię walki z głodem na świecie organizowaną przez Caritas Internationalis. „Na świecie wyrzuca się 1,3 mld ton żywności. Statystyczny Europejczyk marnuje rokrocznie 180 kg żywności” – przypomina dyrektor Caritas w Mediolanie, ks. Roberto D’Avanzo.

„Nasza walka z marnowaniem żywności jest w pewnej mierze także przygotowaniem do Expo 2015, które odbędzie się w naszym mieście w przyszłym roku. Chcemy wskazać na wagę współpracy i solidarności. W naszych parafiach powstały punkty, gdzie zbieramy ze sklepów produkty, które są dobre, ale np. w wyniku uszkodzonego opakowania nie mogą już być w sprzedaży – mówi dyrektor Caritas Ambrozjańskiej. – Powstał nawet specjalny supermarket dla ubogich, gdzie zakupy nic ich nie kosztują; wystarczy mieć tylko uprawniającą do nich legitymację. Do tego punktu wielu producentów dostarcza nam towary, którym wkrótce skończy się data przydatności do spożycia. W ten sposób ograniczamy marnowanie żywności, bo nie trafia ona na śmietniki i budujemy też solidarność oraz pokazujemy, że pewne prawa rynku należałoby zmodyfikować”.

 

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego – http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>