Mazowiecki NFZ zerwał kontrakt z jedną z klinik okulistycznych.

Mazowiecki oddział NFZ rozwiązał kontrakt z Sensor Cliniq na planowe zabiegi okulistyczne – poinformował dyrektor oddziału Adam Twarowski. Wyjaśnił, że powodem było pobieranie od pacjentów opłat za świadczenia gwarantowane w ramach kontraktu z Funduszem. Twarowski w poniedziałek podczas briefingu poinformował, że decyzję o rozwiązaniu kontraktu podpisał w piątek po tym, jak ankiety od pacjentów potwierdziły, że klinika Sensor Cliniq w Warszawie pobierała opłaty za świadczenia gwarantowane.

„Ankiety wysłaliśmy do ponad trzech tysięcy pacjentów, którzy – według sprawozdań tej kliniki – mieli wykonane świadczenia w ramach kontraktu z NFZ” – wyjaśnił Twarowski. Jak poinformował, w 1547 przypadkach pacjenci potwierdzili, że w 2012 r. mieli wykonany u świadczeniodawcy zabieg operacyjny zaćmy i dokonali w związku z tym wpłaty na rzecz kliniki. Łączna wysokość dokonanych wpłat to ponad 1,6 mln zł. Dodał, że wielu pacjentów posiada rachunki potwierdzające dokonane wpłaty.

Twarowski zapowiedział, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wyłudzenia złoży zawiadomienie do prokuratury.

Jak mówił Twarowski, mazowiecki oddział skontrolował klinikę po skardze jednej z pacjentek. Kontrola przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia potwierdziła zasadność skargi, więc Fundusz zwrócił się do pacjentów, którzy w 2012 r. mieli w tej klinice zabieg operacyjny zaćmy, z prośbą o informacje o udzielonych im świadczeniach. W sumie wysłano ponad 3,3 tys. ankiet.

„Analiza ankiet zwrotnych wskazała, że pacjenci dopłacali do świadczenia gwarantowanego, ponieważ musieli sami sfinansować koszt soczewki” – wyjaśnił dyrektor oddziału.

„Liczba udokumentowanych wpłat świadczy o tym, że pobieranie przez klinikę opłat za świadczenia gwarantowane było praktyką nagminną, stosowaną w całym okresie obowiązywania umowy” – podsumował Twarowski. Dodał, że wartość rocznego kontraktu to ok. 12 mln zł i jest to „bardzo duży kontrakt”.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z kierownictwem kliniki. Placówka na swojej stronie internetowej przedstawia się jako „jeden z wiodących w kraju ośrodków specjalizujących się w wykonywaniu operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z jednoczesnym wszczepieniem zwijalnej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej najnowszej generacji”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>