Mazij: rośnie świadomość dot. autyzmu, ale nadal wiele do zrobienia.

Rośnie świadomość Polaków dot. autyzmu, kampanie społeczne przynoszą efekty, ale nadal jest wiele do zrobienia, by autyzm nie był odbierany jako wyrok i by nie etykietować osób z tym schorzeniem – uważa dyrektor warszawskiego Centrum Terapii Synergis Danuta Mazij. 2 kwietnia w ramach akcji „Na niebiesko dla autyzmu” polskie organizacje pozarządowe zainaugurowały Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Nieformalnym liderem obchodów była Fundacja SYNAPSIS, honorowy patronat objęta małżonka prezydenta Anna Komorowska. W tym czasie w całym kraju odbywały się bezpłatne konsultacje, spotkania, warsztaty dla rodziców; były wystawy i pokazy filmowe.

Według Mazij jeszcze niedawno wiedza związana z autyzmem ograniczała się do stwierdzenia, że osoby z tym schorzeniem są „zamknięte w swoim świecie”, co nie jest prawdą. „Kampanie społeczne, które przedstawiają różne osoby z autyzmem od bardzo dobrze funkcjonujących i uzdolnionych po osoby wycofane, z ogromnymi trudnościami w funkcjonowaniu są bardzo potrzebne, bo pozwalają zrozumieć, że autyzm ma zróżnicowany obraz i w przypadku każdego dziecka stanowi inną kompilację objawów” – wyjaśniła.

Dodała, że w ostatnich latach wzrosła znacząco świadomość rodziców, którzy zgłaszają się do takich placówek jak Synergis, by skonsultować to, co ich niepokoi w zachowaniu dzieci. „Obserwuję również wzrost kompetencji nauczycieli w placówkach przedszkolnych. Zdarza się, iż to właśnie te placówki jako pierwsze zauważają u dziecka niepokojące objawy i kierują rodziców na konsultacje do specjalistów” – powiedziała.

Mazij podkreśliła, że podstawą do pomagania osobom z autyzmem jest wczesne wykrycie zaburzenia. „Nie bójmy się zgłaszać do placówek zajmujących się dziećmi z autyzmem. Szybko wychwycone objawy dają możliwość na wczesne rozpoczęcie terapii i zwiększają szanse na wyrównanie deficytów rozwojowych” – powiedziała.

Pan Tomasz, którego syn uczęszcza na terapię w Synergis, powiedział PAP, że postawienie diagnozy w jego rodzinie zmieniło wszystko. „Dziś, z perspektywy czterech lat jakie minęły od tego czasu, wiem, że to zmiana na lepsze. Wiemy, co robić i jak pracować z synem, jakie jego cechy wzmacniać, jak go motywować. Ale początek był trudny, bo była to zmiana całego życia” – powiedział PAP.

Dodał, że wiele placówek, które zajmuje się w Polsce autyzmem, przeprowadza szkolenia dla rodziców, opiekunów, dziadków i warto z nich korzystać, bo dzięki temu otrzymuje się jasne wskazówki, jak postępować z autystycznym dzieckiem. „W moim przypadku te spotkania sprawiły, że czuję się lepszym ojcem, bardziej świadomym i cierpliwym” – powiedział.

Prezes zarządu fundacji SYNAPSIS i przewodniczący Porozumienia AUTYZM-POLSKA Michał Wroniszewski, uważa, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu oraz opieki nad dorosłymi. „Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu” – zaznaczył.

17 maja w Warszawie odbędzie się organizowana przez SYNAPSIS konferencja „Osoby z zespołem Aspergera – świat emocji” z udziałem międzynarodowych ekspertów.

24 maja z Pola Mokotowskiego wystartuje 8. Społeczny Rajd Rowerowy na Rzecz Osób z Autyzmem – inicjatywa Fundacji SYNAPSIS łącząca aktywność sportową z niesieniem pomocy osobom z autyzmem. Za każdy kilometr, przejechany przez jednego uczestnika rajdu, partnerzy rajdu przekażą środki finansowe na rzecz osób z autyzmem. Rejestracja ruszy w drugim tygodniu maja. Do tej pory dzięki rajdom zgromadzono 700 tys. zł – w całości przeznaczone zostały na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii osób z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Jak pokazują statystyki, w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem. Według SYNAPSIS zaburzenie dotyka co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>