Matczyne ciepło rodzi pewność siebie.

Matczyne ciepło okazywane we wczesnym dzieciństwie daje potomstwu pewność siebie i pomaga radzić sobie lepiej ze stresami i napięciami w dorosłym życiu – wynika z pracy, opublikowanej w internetowym wydaniu pisma „Journal of Epidemiology and Community Health”. Większość badań dotyczących wpływu doświadczeń z wczesnego dzieciństwa na zdrowie w wieku dorosłym wykorzystuje wspomnienia badanych osób. Najnowsze studium naukowców z Uniwersytetu w Durham (stan Północna Karolina) było pod tym względem dość wyjątkowe, gdyż polegało na śledzeniu stanu zdrowia 482 mieszkańców Providence w stanie Rohde Island od dzieciństwa aż do wieku dorosłego.

Gdy ukończyli 8 miesięcy psycholog oceniał ich wzajemne interakcje z matką podczas rutynowego badania rozwoju dziecka. Pod uwagę brano m.in. to jak matki reagowały na emocje i potrzeby malucha, a natężenie uwagi i uczuć okazywanych dziecku oceniano w skali od „przesadne” po „negatywne”.

Ponad 30 lat później naukowcy poprosili osoby z badanej grupy o udział w teście sprawdzającym zdrowie psychiczne, emocje i ogólny poziom stresu. Wszystkich poproszono też o subiektywną ocenę uczuć okazywanych przez matkę.

Okazało się, że osoby, którym mamy okazywały we wczesnym dzieciństwie najwięcej czułości ogólnie lepiej radziły sobie z różnymi stresami i przykrościami, odczuwały znacznie mniej lęków i były mniej wrogo nastawione do świata niż potomstwo kobiet chłodnych lub okazujących uczucia na przeciętnym poziomie.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te potwierdzają teorię, że doświadczenia z bardzo wczesnego okresu życia mają wpływ na zdrowie psychiczne w okresie dorosłości. Matczyna czułość pomaga regulować emocje dziecka i przyczynia się do tworzenia bezpiecznych więzi między nim a matką, co nie tylko zmniejsza stres malucha, ale może mu pomóc w rozwoju umiejętności radzenia sobie z różnymi napięciami oraz w relacjach społecznych. A to wszystko bardzo przydaje się w okresie dorosłości.

Na rozwój tych umiejętności wpływać mogą również inne czynniki, jak osobowość, sposób wychowania i wykształcenie, dodają naukowcy.

Podkreślają zarazem, że choć okazywanie dziecku uczuć jest bardzo ważne, trzeba też wiedzieć kiedy przestać. Nadmierna czułość może stać się nachalna i wprawiać w zakłopotanie, zwłaszcza gdy dziecko dorasta. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>