Maszerują bakterie, maszerują….

Bakterie potrafią sprawnie pływać w cieczach, posługując się wicią jak śrubą napędową. Na powierzchni pełzają, potrafią się też szybko poruszać, czepiając się pilami podłoża i przeciągając. Ale chodzenie wydawało się od zawsze zarezerwowane dla organizmów stojących znacznie wyżej w rozwoju. A bakterie mogły chodzić tylko w dowcipach. Ale świat właśnie stanął na głowie, a wszystko to dzięki naukowcom z University of Illinois w Urbana-Champaign, którzy odkryli, że niektóre bakterie potrafią chodzić. Dosłownie chodzić i to całkiem sprawnie.

„Siedzą sobie bakterie gromadą i robią swoje. Nagle wpada antybiotyk, pach-pach, ginie jedna, druga, trzecia… W końcu zostaje ostatnia bakteria. Rozgląda się i widząc, że to nie przelewki, mówi – to ja sobie pójdę, co tu będę tak sama…”.

Odkrycia dokonano przypadkowo, kiedy studenci uniwersytetu, pod kierunkiem biofizyka Gerarda Wonga, wykorzystali technikę stosowaną dotychczas do śledzenia ruchu mikroskopijnych cząstek do obserwowania ruchu bakterii. I oto na oczach zdumionych obserwatorów pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) potrafiły podnieść się i pójść sobie.

Bakterie nie mają oczywiście nóg. Mają natomiast pile (inaczej pilusy) czyli nitkowate wypustki pełniące różne funkcje, najczęściej służące do przyczepiania się. Pile typu IV, jak się okazało, są wystarczająco sprawne, żeby unieść ciężar bakterii i pełnić funkcję odnóży. P. aeruginosa bowiem dosłownie staje na rozstawionych pilach i przestawiając je porusza się nieco niepewnym i chybotliwym ruchem, ale bezspornie godnym miana chodu.

„Bakterie wchodzą do baru. Bakterii nie obsługujemy – mówi barman. Ale to my jesteśmy obsługą, od teraz tu pracujemy – odpowiadają bakterie.”.

Badania pokazały, że jest to całkiem typowa forma poruszania się. Po podziale bakterii na dwie nowe, prawie 70% nowych komórek wstawało ?wyprowadzało się” od swojego bliźniaka. Jak sądzą naukowcy, najprawdopodobniej również w ten sposób bakterie podążają w kierunku przyciągających je substancji, lub uciekają od niebezpieczeństwa.

Umiejętność stawania na pilach i chodzenia oznacza, że bakterie mogą poruszać się nie tylko po płaskim, ale również w trzech wymiarach. To znacząco zwiększa ich zasięg i szybkość, z jaką penetrują i zajmują teren. Zespół Wonga zajmuje się badaniem, w jaki sposób bakterie tworzą biofilmy (błony, bakteryjne kolonie) odporne na działanie szkodzących im substancji, w tym środków dezynfekcyjnych i antybiotyków. Umiejętność poruszania się na pilach może mieć z tym związek, a uniemożliwienie im takiego sposobu poruszania się mogłoby utrudnić powstawania biofilmów.

Od teraz dowcipy o chodzących bakteriach stały się śmieszne inaczej. Studium, które wielu naukowców określa jako przełomowe, ukazało się 8 października w czasopiśmie Nature.

Autor: Artur Jurgawka

Źródło: Science News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>