Marihuana powiązana z gorszą jakością snu.

Palenie marihuany – zwłaszcza w młodym wieku – sprzyja występowaniu problemów ze snem – zawiadamia czasopismo „Sleep”. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) zaobserwowali, że osoby, które stosują lub kiedyś stosowały marihuanę częściej skarżą się na problemy ze snem. Miłośnicy narkotyku deklarują trudności z zasypianiem, narzekają na wielokrotne budzenie się w nocy, twierdzą, że nie mogą wypocząć podczas snu, a w ciągu dnia odczuwają nadmierne zmęczenie. Na szczególnie silne zaburzenia cierpią badani, którzy po raz pierwszy zapalili marihuanę przed ukończeniem 15. roku życia.

„Obecni i byli palacze marihuany częściej doświadczają problemów ze snem. Najbardziej zaskoczył nas fakt, że ma to ścisły związek z wiekiem rozpoczęcia stosowania używki, a nie z częstotliwością obecnych kontaktów. Ludzie, którzy zaczęli palić marihuanę wcześniej, byli bardziej narażeni na problemy ze snem w wieku dorosłym” – mówi Jilesh Chheda, jeden z badaczy.

W niniejszym badaniu uczestniczyły osoby w wieku 20 – 59 lat, spośród których 1811 przyznało się do palenia marihuany. Rezultaty analiz zostały zaprezentowane 4. czerwca na konferencji Sleep 2014 w Minneapolis (USA). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>