Marihuana może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Marihuana może skutecznie hamować stan zapalny u pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne – informują naukowcy, których wnioski zostały opublikowane przez „Journal of Biological Chemistry”. Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny w USA skoncentrowali się na wpływie marihuany na zachodzenie w organizmie zmian epigenetycznych, tj. zmieniających aktywność genów, jednak nie ich sekwencję.
Zawarty w konopiach związek THC (tetrahydrokannabinol) modyfikuje histony, zasadowe białka budujące epigenom, co prowadzi do zatrzymania stanu zapalnego. Sugeruje to, że palenie marihuany może hamować również stany zapalne, które odgrywają w organizmie pozytywną rolę. Zachęcający wydaje się jednak potencjał THC w leczeniu chorób autoimmunologicznych (gdy układ odpornościowy organizmu atakuje własne komórki). Do takich chorób zalicza się m.in. stwardnienie rozsiane, zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty, zapalenie stawów. W rozwoju tych chorób kluczową rolę odgrywa przewlekły stan zapalny.

Medyczne zastosowanie konopi indyjskich znano już w starożytności w Chinach, Indiach czy Egipcie. Obecnie roślinę wykorzystuje się m.in. w celu zniwelowania nudności i wymiotów u pacjentów po chemioterapii, a także u pacjentów z AIDS w celu zwiększenia apetytu (brak łaknienia doprowadza do wyniszczenia organizmu). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>