Mamy większy wpływ na długość życia, niż nam się wydaje.

Rośnie przeciętna długość życia. To efekt postępu cywilizacyjnego, rozwoju medycyny i tzw. czynników pozamedycznych, które zależą od preferowanego przez nas stylu życia. Za wzrost średniej długości życia odpowiedzialny jest postęp medycyny, który zmniejszył śmiertelności niemowląt i wyeliminował wiele nieuleczalnych dotąd chorób. W XVI wieku średnia długość życia człowieka nie przekraczała trzydziestu lat! W XIX wieku, wzrosła do lat 40. Dzisiaj Polak żyje około 70 lat, Polka o 9 lat dłużej. Pod koniec naszego wieku dożycie stu lat będzie raczej regułą niż wyjątkiem – pisze w Nowościach Dzienniku Toruńskim dr Marcin Florkowski, psycholog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, diagnosta i terapeuta w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Długie życie zależy jednak także od czynników pozabiologicznych. Jednym z nich jest wyższe wykształcenie. Dzięki nauce rośnie wiedza i inteligencja człowieka, przez co lepiej rozumie świat i siebie samego. To powoduje lepsze radzenie sobie z codziennymi problemami, łatwiejszą adaptację do zmieniających się warunków i zmniejszenie stresu.

Wykształcenie sprawia też, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni, co przekłada się na lepsze traktowanie własnego ciała, dbanie o nie, poważne podchodzenie do profilaktyki zdrowotnej.
Więcej: http://www.nowosci.com.pl/

Nowości/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>