Mąka dokładnie taka, jakiej życzy sobie klient, dzięki Naukowcom z Wrocławia.

Wychodząc naprzeciw coraz bardziej popularnym koncepcjom sterowania jakością mąk o określonych parametrach, produkowanych na żądanie piekarza, wytwórcy makaronu, wafli, pizzy lub pieczywa cukierniczego, polscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwia młynom orientację na klienta. Projekt powstał w Katedrze Analizy Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i otrzymał wyróżnienie w dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych NOT.

„Technologia otrzymywania niektórych mąk specjalnych w zakładach młynarskichz zastosowaniem komputerowego systemu wspomagania” opracowana została przez zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Katarzyna Szołtysek, dr inż. Mohamed Khlafalla-Omar i mgr inż. Szymon Dziuba. Jak podkreślają inżynierowie, jest to równocześnie realizacja I zasady Total Quality Management – orientacja na klienta.
„Większość młynów krajowych wciąż jeszcze funkcjonuje w sposób tradycyjny tzn. jako przetwórnie otrzymanego od dostawców zboża na mąki pasażowe. Mąka po przemiale w młynie i oznaczeniu przez laboratorium parametrów jakościowych wymaganych normą (mąka pasażowa) trafia w dalszej kolejności do odbiorców. Nie było możliwe uzyskiwanie mąki o dowolnej wartości parametrów i dostosowanie produkcji do konkretnych potrzeb rynku” – tłumaczą naukowcy.

Jak stwierdzają, istnieją jednak nowe tendencje (realizowane np. przez młyn MIXT w Poniecu), w których zautomatyzowana, wspomagana system (najczęściej komputerowym) mieszalnia mąk umożliwia sporządzenie mieszanek mąk z mąk gotowych, określonych typów, dostępnych w magazynie młyna, ew. stanowiących jego niewykorzystane zapasy.

W komputerowym systemie sterowania opartym na Metodzie Szacowania Odchyleń – Wybór Mieszanki Mąk (Fail Method Assessment -Flour Mixture Choosing) FMA – FMC, można uzyskać różne mieszanki mąk poszukiwanych przez klientów(odbiorców).

„Każdorazowo system generuje po kilka wariantów mieszanek i tak: 8 wariantów przy mieszance dwuskładnikowej, 8 wariantów przy trzyskładnikowej, 8 wariantów przy czteroskładnikowej mieszance mąki specjalnej. Jednocześnie system dokonuje optymalizacji wygenerowanych mieszanek mąk specjalnych z punktu widzenia kosztów ich produkcji (z uwzględnieniem ceny poszczególnych mąk składowych oraz ich dostępności w zakładzie)” – wyliczają badacze.

Dodają, ze na tej podstawie producent, w porozumieniu z odbiorcą, dokonuje wyboru jednej z wielu wygenerowanych mieszanek. UCZ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>