Magnes zamiast antybiotyku?

Magnetyczne nanocząstki, których powierzchnia zmodyfikowana została substancją chemiczną pełniącą rolę „adresu” dla białkowych receptorów komórek bakteryjnych, umożliwiają mechaniczne usunięcie mikroorganizmów z analizowanej próbki. Nowy materiał może być zastosowany nie tylko do dezynfekcji, ale również do detekcji chorobotwórczych drobnoustrojów – informuje „Organic & Biomolecular Chemistry”.

W chwili odkrycia antybiotyków wiele osób przewidywało ostateczny triumf ludzkości nad chorobami wywołanymi zakażeniem bakteryjnym. Niestety, kilkadziesiąt lat później, pomimo zsyntetyzowania wielu różnych substancji o antybakteryjnym działaniu, ludzie nadal nie potrafią poradzić sobie z mikroskopijnymi chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Z tego względu na całym świecie prowadzone są liczne badania, których wspólnym celem jest opracowanie nowych metod walki z bakteriami – ich detekcji oraz skutecznej eliminacji.

Teraz współpracujący ze sobą naukowcy z Utrecht University, Wageningen University (Holandia) oraz University of Turku i University of Helsinki (Finlandia) odkryli nowy nanomateriał, który pozwala nie tylko na wykrycie chorobotwórczych bakterii w analizowanej próbce, ale również skuteczne ich usunięcie. Co więcej, nowo opracowana metoda jest banalnie prosta, a przez to tania.

Naukowy wykorzystali znaną od dawna cechę bakterii – obecność na powierzchni receptorów białkowych, które łączą się ze ściśle określonymi substancjami chemicznymi. Receptory te są przez bakterie używane między innymi podczas „ataku” na komórki roślinne i zwierzęce (w tym i ludzkie).

Powierzchnię nanocząstek magnetycznych (o średnicy 250 nanometrów) pokryto białkiem – streptawidyną, do którego dołączono następnie długie łańcuchy węglowodanów, stanowiących „adres” dla receptorów bakterii z gatunku Streptococcus suis.

Po dodaniu magnetycznych nanocząstek do hodowli bakterii okazało się, iż drobnoustroje skutecznie łączą się ze modyfikowaną powierzchnią magnetycznych nanocząstek. Połączenie to jest na tyle silne, iż możliwe jest z użyciem zwykłego magnesu całkowite usunięcie z badanej próbki bakterii związanych z powierzchnią nanocząstek (wraz z nanocząstkami)!

Według naukowców, nowo opracowana metoda eliminacji bakterii wymaga dalszych badań, choć już dziś na stosunkowo wstępnym etapie prac eksperymentalnych możliwe jest wykrycie bakterii (w tym po raz pierwszy gram dodatnich) wykorzystując w tym celu receptory zlokalizowane na powierzchni drobnoustrojów. Ten sam nanomateriał może również być wykorzystany do detekcji skażenia danym gatunkiem bakterii. KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>