Łuszczyca sprzyja cukrzycy.

Łuszczyca, częsta choroba skóry, wiąże się z podobnymi reakcjami zapalnymi, co należąca do chorób metabolicznych cukrzyca – informuje pismo „Archives of Dermatology”. Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, na którą choruje od 2 do 4 proc. populacji. W Polsce problem dotyczy około miliona osób, na całym świecie – 125 milionów. Choroba ma przewlekły charakter, z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów. Na skórze pojawiają się szpecące czerwone i różowe plamy, pokryte srebrzystymi, łatwo odpadającymi łuseczkami. Zmiany te mogą pokrywać większą część ciała albo być ograniczone tylko do palców czy nawet owłosionej skóry głowy, (co bywa mylone z uporczywym łupieżem). Czasem zmianom skórnym towarzyszy łuszczycowe zapalenie stawów.

Choroba może oszpecać, prowadzić do problemów w życiu osobistym i pracy – wśród chorych trzykrotnie częstsze są samobójstwa. Starają się ukrywać plamy na skórze przed otoczeniem, na przykład chodząc w czapce czy rękawiczkach. Łuszczycy nie można całkowicie wyleczyć, ale istnieją terapie prowadzące do ustąpienia objawów – naświetlanie ultrafioletem, smarowanie maściami zawierającymi kwas salicylowy, dziegieć czy mocznik.

Jak wykazali naukowcy z University of Pennsylvania porównując 108 132 pacjentów z łuszczycą oraz 430 716 bez niej, u osób z łuszczycą o 46 proc. częściej rozwija się cukrzyca, a liczba związanych z tym czynnikiem ryzyka zachorowań na cukrzycę typu II wynosi w USA około 115 tys. rocznie.

Zdaniem autorów badań, aby zapobiec cukrzycy osoby chore na łuszczycę powinny zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć i regularnie odwiedzać lekarza oraz wykonywać badania okresowe.

W przebiegu łuszczycy podnosi się poziom trójglicerydów i glukozy. Podobnie jak cukrzyca, choroba ta wiąże się z reakcją zapalną. Wcześniejsza badania wskazywały, ze u chorych na łuszczycę częściej dochodzi do zawałów serca, udarów mózgu, zaburzeń metabolicznych i zgonów z przyczyn sercowo – naczyniowych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>