Ludzka skóra zamiast białych myszek.

Hodowana w laboratorium ludzka skóra z komórek macierzystych może zastąpić zwierzęta laboratoryjne przy testowaniu leków i kosmetyków – informuje pismo „Stem Cell Reports”. Zespół doktora Dusko Ilica z King’s College w Londynie wyhodował warstwę ludzkiej skóry korzystając z komórek macierzystych – komórek, z których mogą powstawać inne ich rodzaje. Skórę z komórek macierzystych udawało się uzyskać już wcześniej, jednak tym razem ma właściwości bardziej zbliżone do prawdziwego naskórka – jest częściowo przepuszczalną barierą, która jednak nie dopuszcza do ucieczki wody i wnikania bakterii.

Hodując taką skórę – dostępną w praktycznie nieograniczonych ilościach – naukowcy mogliby testować leki dermatologiczne i kosmetyki taniej niż przy wykorzystaniu zwierząt laboratoryjnych. Można by również badać choroby skóry – takie jak łuszczyca czy egzema – oraz testować nowe sposoby ich leczenia.

Osiągnięcie naukowców z King’s College przychylnie przyjęła sprzeciwiająca się badaniom na zwierzętach organizacja „The Humane Society International”. Jak zauważył wypowiadający się dla BBC Troy Seidle, dyrektor Humane Society do spraw badań i toksykologii, nowa metoda badawcza pozwoli nie tylko ocalić niezliczone króliki, świnie czy szczury, ale także da wyniki bardziej odnoszące się do organizmu człowieka, od którego zwierzęta różnią się choćby mechanizmami odpornościowymi czy przepuszczalnością skóry. (PAP)

pmw/ ula/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>