Ludzka inteligencja jest bardziej złożona niż sądzono.

Opisywanie czyjegoś funkcjonowania intelektualnego przy pomocy jednego wskaźnika, takiego jak iloraz inteligencji, nie ma uzasadnienia w wynikach badań – stwierdzili naukowcy z University of Western Ontario (UWO). Wyniki te przedstawili w grudniowym wydaniu czasopisma Neuron. Wyniki te spójne są z obecnym stanem wiedzy i doniesieniami z innych badań. Współczesna nauka popiera koncepcję istnienia więcej niż jednego typu ludzkiej inteligencji – potwierdza Eyal Reingold, psycholog z University of Toronto. Najnowsze badanie jest jednak unikatowe ze względu na ilość uczestników. Adrian Owen i Adam Hampshire z Brain and Mind Institute przy UWO, oraz ich współpracownicy, wykorzystali możliwości, jakie daje Internet. Udostępniali w sieci zestaw 12 testów, badających rozmaite procesy poznawcze, takie jak pamięć, myślenie (rozumowanie), uwaga, organizowanie i planowanie. Ochotnicy wypełniali również kwestionariusz osobowy, dzięki czemu naukowcy otrzymywali informacje dotyczące badanej osoby i jej stylu życia.

Skala zainteresowania badaniem zaskoczyła samych jego autorów. „Spodziewaliśmy się kilkuset odpowiedzi, tymczasem udział wzięły tysiące osób ze wszystkich grup wiekowych, kultur, wyznań i ze wszystkich stron świata” – powiedział Owen. Ostatecznie w badaniu uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób.

Za radzenie sobie z poszczególnymi testami odpowiadają co najmniej trzy odrębne składniki poznawcze: pamięć krótkotrwała, rozumowanie oraz zdolności językowe. Różnic w poziomie wykonania zadań nie można było natomiast wyjaśnić odwołując się do jednego tylko wskaźnika, czyli do ilorazu inteligencji.

Pokaźna liczba uczestników umożliwiła badaczom dokładne przyjrzenie się jak na funkcjonowanie naszego mózgu wpływają takie czynniki jak wiek czy płeć. Niektóre wyniki były do przewidzenia – na przykład fakt, iż wraz z wiekiem pogarsza się pamięć i zdolność rozumowania. Inne natomiast okazały się dość zaskakujące.

Regularne ćwiczenia, mające na celu podnoszenie bądź utrzymywanie sprawność umysłu, bynajmniej nie przekładały się na poziom wykonywania zadań w testach. Intrygujące wyniki dotyczą również niektórych zachowań społecznych, takich jak granie na komputerze lub palenie. Pasjonaci gier komputerowych zdecydowanie lepiej niż inni radzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumowanie oraz pamięć krótkotrwałą. Z kolei palacze wykazywali się słabszą pamięcią i gorszymi zdolnościami językowymi.

Wykorzystując symulacje komputerowe z wykorzystaniem metod neuroobrazowania, badacze wykazali również, że za poszczególne części składowe inteligencji odpowiadają różne obszary mózgu i połączenia neuronalne.

Na inteligencję składa się szereg anatomicznie odrębnych systemów poznawczych – podsumowują psychologowie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>