Ludzie proszą o pomoc za pomocą mimiki.

W toku ewolucji wykształciła się u człowieka umiejętność podświadomego sygnalizowania próśb o pomoc za pomocą mimiki. Takiej umiejętności nie posiadają bliscy krewniacy ludzi, szympansy. Naukowcy brytyjscy z University of Portsmouth przeprowadzili badania porównawcze zachowań dzieci i szympansów. Rejestrowano reakcje grupy trzylatków i sześciolatków oraz szympansów w wieku 7-25 lat. Dzieciom i szympansom pokazywano plastikowe, przezroczyste pudełko. Gdy badano dzieci, w jego środku znajdowała się zabawka, natomiast podczas badania szympansów – do środka wkładano banana.

Naukowcy pokazywali obu grupom, w jaki sposób otwiera się pudełko, jednak po kryjomu zamykali je tak, że nie dało się go otworzyć. Następnie obserwowali mimikę twarzy dzieci i szympansów podczas ich zmagania się z wieczkiem pudełka.

U dzieci, im dłużej walczyły z pudełkiem, tym wyraźniej pojawiał się grymas „zdeterminowania” – zaciśniętych ust i uniesionej brody. U szympansów żadna mimika nie pojawiała się. Natomiast podobny wyraz twarzy przybierają one, gdy są złe.

Relacje społeczne u ludzi są znacznie bogatsze niż u szympansów. Zdaniem naukowców, taki wyraz determinacji na twarzy wyewoluował jako podświadomy sygnał prośby o pomoc.

Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Biology Letters”.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>