Ludzie intuicyjnie wyczuwają kłamców.

Ludzie są dużo skuteczniejsi w wykrywaniu kłamców na poziomie automatycznym, niż na poziomie świadomym – wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Science”. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wykazali, że ludzie intuicyjnie wiedzą, kto mówi prawdę, a kto kłamie, chociaż świadomie nie potrafią trafnie rozpoznać kłamcy.

W ramach eksperymentu badani oglądali nagrania z pozorowanych przesłuchań, w których brały udział osoby oskarżone o kradzież banknotu o wartości 100 dolarów. Część z obserwowanych osób rzeczywiście dopuściła się kradzieży. Jednak wszystkie miały za zadanie twierdzić, iż tego nie zrobiły. Tymczasem uczestnicy badania musieli ocenić ich prawdomówność.

Okazało się, że skuteczność osób badanych w wykrywaniu kłamców była bardzo niska – poniżej poziomu przypadku. Badani rozpoznawali tylko 43 proc. kłamców i 48 proc. oskarżonych mówiących prawdę.

Naukowcy przeprowadzili jednak dodatkowo Test Utajonych Skojarzeń, który umożliwił zbadanie nieświadomych, automatycznych reakcji osób badanych.

Tym razem rezultaty pokazały, że uczestnicy eksperymentu całkiem nieźle radzili sobie z intuicyjnym wyczuwaniem oszustwa. Badani kojarzyli twarze kłamców z przymiotnikami typu „nieuczciwy”, „kłamliwy i „fałszywy”, a oblicza osób mówiących prawdę ze słowami „uczciwy” i „przekonujący”.

Badacze twierdzą, że niższa efektywność w rozpoznawaniu kłamców na poziomie świadomym jest efektem koncentrowania się na stereotypowych wskazówkach, jak unikanie wzroku, czy nerwowość, które wcale nie muszą charakteryzować osoby mijającej się z prawdą. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>