Lubelscy onkolodzy: Rodzice zabierzcie dzieci na badania!

Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK w Lublinie zachęca rodziców by przychodzili ze swymi pociechami na badania profilaktyczne. Jak przekonują, nowotwór u dzieci to nie wyrok. Dr Teresa Odój z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK w Lublinie wyjaśnia, że przy dzisiejszym stanie medycyny większość dzieci chorych na nowotwory udaje się całkowicie wyleczyć. Najczęstszy nowotwór występujący u dzieci, czyli białaczka limfoblastyczna jest wyleczalna nawet w 90 proc. przypadków.

W walce z rakiem istotne jest jak najwcześniejsze jego zdiagnozowanie, dlatego niebagatelne znaczenie mają szczegółowe badania profilaktyczne.

- Ważne jest postawienie diagnozy, kiedy nowotwór nie jest jeszcze rozsiany. Dzieci muszą być bardzo dokładnie badane już przez lekarzy pierwszego kontaktu. Powinni oni zwracać uwagę na powiększone węzły chłonne i zawsze badać brzuch, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma powiększonych narządów wewnętrznych – tłumaczy dr Teresa Odój.

Rodziców powinna zaniepokoić przedłużająca się i nieustępująca po kuracji antybiotykami gorączka u dziecka, bóle kostne, czy utykanie malucha.

W poniedziałek 8 grudnia dzieci będzie można za darmo zbadać w ramach akcji ?Nie nowotworom u dzieci”. Badania zostaną przeprowadzone w ambulansie, który będzie stał na placu Litewskim od 8 do 11 grudnia oraz od 15 do 18 grudnia (przyjęcia w poniedziałki w godz. 14.00-19.00, a w pozostałe dni od 9.00 do 19.00).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>