Lourdes: „cudowna” mobilizacja po powodzi.

Lourdes powraca do normalnego życia po powodzi, która 18 czerwca, czyli na progu sezonu pielgrzymkowego zalała sanktuarium i miasto. Dzięki wielkiej mobilizacji pracowników i wolontariuszy udało się otworzyć niemal całe sanktuarium i wznowić ruch pielgrzymkowy. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ekonom sanktuarium Thierry Castillo, szkody zostały naprawione w sposób prowizoryczny. Poważna odbudowa sanktuarium będzie wymagała wielkich nakładów finansowych. Tym bardziej, że po drugiej w ciągu kilu miesięcy wielkiej powodzi, trzeba lepiej zabezpieczyć miejsce przed wodą.

„Dziś wciąż są jeszcze miejsca zamknięte dla wiernych: przede wszystkim podziemna bazylika Piusa X oraz niektóre mosty. Otwarte są jednak bazyliki Matki Bożej Różańcowej i Niepokalanego Poczęcia, sama grota, a także baseny i kościół św. Bernadety. Punkt przyjęć dla osób chorych i niepełnosprawnych też już działa normalnie. Nie potrafimy jeszcze powiedzieć, jak wielkie będą straty. Szacunki wciąż jeszcze trwają. Będą to szkody wielomilionowe. Na pewno ponad 2 mln euro, by na tyle oszacowaliśmy szkody powodzi z ubiegłego roku, która była mniejsza niż ta w czerwcu”.

Kustosze sanktuarium wiedzą, że mogą liczyć na wielkoduszność wiernych. Na poczet renowacji po zeszłorocznej powodzi zebrano już bowiem niemal całą niezbędną sumę 1,8 mln euro. Lourdes jest jednym z najpopularniejszych sanktuariów na świecie. Co roku przybywa tam 6 mln pielgrzymów. Posiada też ogromną bazę hotelową. We Francji więcej miejsc noclegowych ma tylko Paryż.

TEkst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego- http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>